Vrchní státní zastupitelství obžalovalo v kauze ProMoPro 12 lidí
Pražské Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na 12 lidí v případu sporné zakázky pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví Evropské unii.
Podle státního zástupce Tomáše Černého byla zakázka na ozvučení konferencí v Praze a v regionech předražená o 388 milionů korun. Policie navrhla obžalovat 12 lidí už v květnu letošního roku. Mezi obžalovanými je 11 mužů a jedna žena.
„Obžaloba byla podána pro trestné činy pletichy při veřejné soutěži, veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku, podvod a legalizaci výnosu z trestné činnosti,“ řekla Českému rozhlasu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Radim Bureš z Transparency International v Hlavních zprávách okomentoval obžalobu na 12 lidí v kauze ProMoPro
„Podstata žalovaného jednání spočívá v tom, že Úřadem vlády České republiky byly propláceny činnosti, které vůbec nebyly provedeny nebo nesouvisely s akcemi konanými v rámci předsednictví České republiky Evropské unii v roce 2009,“ dodává Bradáčová.
Zastupitelství obžalovalo mimo jiné bývalé podřízené exministra Alexandra Vondry z ODS Janu Hendrichovou a tehdejší ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka. Případ má na starosti soudkyně Eva Brázdilová, která rozhodovala například o podnikateli Tomáši Pitrovi.
Vondra obžalován nebyl
Mezi obžalovanými figurují i lidé z firem, které se podílely na kontroverzní zakázce přidělené bez výběrového řízení v době Vondrova ministrování. Na něho samotného se ale policie ani žalobce nezaměřili.
Vondra tvrdí, že o ničem nevěděl. „Není tam indicie, že by za tím Alexandr Vondra nějakým způsobem stál, ale možná se u soudu prokáže více,“ říká programový ředitel české pobočky Transparency International Radim Bureš, podle kterého se případ skládá ze tří oblastí. První je zadání zakázky na ozvučení bez výběrového řízení a „podivným způsobem“.
„Druhá část je předražování té služby včetně podvodného fakturování. Třetí část je to, co se dělalo s veřejnými prostředky poté, co je získala firma ProMoPro, kdy prostředky putovaly přes celý svět někam do Karibiku a zpátky a je tam důvodné podezření na praní špinavých peněz,“ dodává Bureš s tím, že soud bude nejspíš objasňovat, jak spolu tyto tři části případu souvisely.