Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Vyjednávání o nové vládě má pokračovat po svátcích

Úřadující šéf sociální demokracie Stanislav Gross, kterého prezident pověřil jednáním o vytvoření nové vlády, si na příští týden naplánoval další důležité schůzky. Mohou dát odpověď na otázku, jestli se mu podaří sestavit vládu, která získá podporu v Poslanecké sněmovně. Ve středu se sejde s předsedou opoziční ODS Mirkem Toplánkem, ve čtvrtek ho čeká jednání s lídrem komunistů Miroslavem Grebeníčkem. Potom by se měly znovu sejít špičky dosavadní koalice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Jednáním s oběma opozičními stranami Stanislava Grosse v sobotu pověřilo užší vedení ČSSD. Schůzku s předsedou komunistů Miroslavem Grebeníčkem si Stanislav Gross domluvil v sobotu pozdě večer telefonicky. "Setkáme se zřejmě ve čtvrtek," uvedl dnes Grebeníček. České televizi předseda KSČM prozradil, na co se bude Grosse ptát. Právě od jeho odpovědí se pak prý bude odvíjet případná podpora komunistů ve sněmovně.

"Já pochopitelně pokud bych mohl, tak otevřu otázku nápravy hospodářských poměrů, posílení sociálních jistot našich občanů, určitě bych mluvil o udržení národní identity a nepochybně i o všestranných mezinárodních kontaktech a spolupráci."

Už o den dříve, ve středu, se má uskutečnit jednání Grosse s lídrem občanských demokratů Mirkem Topolánkem, který usiluje o předčasné volby. Jak dnes řekl Českému rozhlasu, lidé by neměli mít z nastalé situace obavy. Úřadujícímu předsedovi ČSSD však Topolánek nehodlá jednání ulehčovat.

"Stanislav Gross se nepochybně pokusí získat těch 101 potřebných hlasů, i když má trochu omezený mandát v tom smyslu, že nemůže využít hlasů komunistů a že my mu ty hlasy nedáme. Já se se Stanislavem Grossem sejdu ve středu, takže se budeme dál bavit a já doufám, že se podaří sestavit takovou konstelaci, která přivede zemi k volbám."

Lidovci, kteří jsou proti mimořádným volbám, by je podporovali v případě, pokud by měl vládnout menšinový kabinet sociální demokracie s tichou podporou komunistů. V diskusním pořadu České televize to uvedl šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "Za předpokladu, že bychom stáli před rozhodnutím, zda předčasné volby, nebo přímý vliv komunistů na výkon vládní moci, tak ano, v takovém případě si předčasné volby představuji jako mnohem únosnější."

A co předčasné volby a komunisté? Miroslav Grebeníček říká, že je považuje až za nejzazší variantu.

Úřadující předseda ČSSD ani po sobotním kole vyjednávání se šéfy lidovců a unionistů nenaznačil složení připravovaného vládního týmu. Připustil ale, že s jedním z dosavadních koaličních partnerů - Unií svobody - bude jednat například o tiché podpoře bez křesel ve vládě. Vyhověl by tak řadě sociálních demokratů, kteří si nepřejí, aby liberální unie ve vládě zasedla. Už dříve Gross naznačil, že by se chtěl pokusit zachovat současnou podobu vlády, tedy partnerství s US-DEU a lidovci. Proti této variantě ale hovoří slabá podpora vlády v Poslanecké sněmovně, zvlášť potom, co z unie odešli dva poslanci.

Proti pokračování spolupráce s liberálními unionisty je ta část ČSSD, která dlouhodobě kritizovala premiéra Vladimíra Špidlu kvůli odklonu jeho politiky od levicové politiky sociální demokracie. Mnoho z oslovených sociálních demokratů se shodlo na tom, že Unie svobody-DEU by v nové vládě měla mít minimální zastoupení - maximálně jedno křeslo. Další z vlivných členů ČSSD Josef Hojdar dokonce tvrdí, že unionisté by ve vládě vůbec být neměli.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme