William Cabaniss: Američané volili silnějšího vůdce

Další čtyři roky zřejmě přece jen stráví v Bílém domě George Bush. Prezidentské křeslo ale bude mít republikánský politik jisté až poté, co se ve státě Ohio přezkoumají takzvané provizorní hlasovací lístky. Ihned po uzavření volebních místností se objevily první analýzy a hodnocení vyrovnaného prezidentského klání. Radiožurnál se na první postřehy zeptal velvyslance Spojených států v České republice Williama Cabanisse.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

William Cabaniss

William Cabaniss | Foto: U.S. Department of State

"Prezident Bush mě jmenoval do funkce velvyslance, pracuji pro něj, je to můj šéf a jsem rád, že to vypadá na jeho vítězství," zachovává loajální postoj ke svému chlebodárci velvyslanec Cabaniss. Těší ho vysoká volební účast, díky níž bude mít George Bush silnější mandát než před čtyřmi lety, kdy pro něj hlasovala pouhá čtvrtina oprávněných voličů. Podle Cabanisse měli lidé v živé paměti v podstatě mrtvý závod z před čtyř let i stále čerstvou zkušenost jménem 11.září.

Co ale těsný souboj Bush versus Kerry nakonec rozhodlo? "Vůdcovské schopnosti obou kandidátů. Myslím si, že průměrný Američan chce stabilního vůdce, který učiní rozhodnutí a setrvá u něj. Během volební kampaně jsme viděli, kolikrát senátor Kerry zakolísal při hlasování nebo v nejrůznějších otázkách. Válka proti teroru určitě taky sehrála svoji roli, což je ale právě ten důvod, proč lidé v době boje proti tak strašnému nepříteli chtějí silného vůdce," řekl Cabaniss.

Během volebního superúterý se nakonec nenaplnily katastrofické scénáře, které předpovídaly podobné problémy při hlasování, jako před čtyřmi lety na Floridě. To pochopitelně těší i Williama Cabanisse: "Neslyšel jsem o žádných stížnostech na nefunkční volební stroje, nebo že by třeba někomu nedovolili volit. Stížnosti se omezily na naprosté minimum, což je velmi dobrá zpráva. Myslím si, že to byly velmi čisté volby."

Svět, který by býval v Bílém domě viděl mnohem radši Kerryho, se podle velvyslancových slov nemá čeho obávat. Ani Českou republiku ani další státy nepřekvapí náhlá změna zahraniční politiky, která by se ale podle Cabanisse nekonala ani v případě triumfu demokratů. Přece jen bychom ale mohli být ze strany Washingtonu svědky navazování zpřetrhaných vazeb mezi Evropou a Amerikou.

"Myslím si, že prezident Bush vyvine velké úsilí, aby zahojil rány ve vzájemných vztazích s Německem a Francií. Amerika má toho s Evropou tolik společného ekonomicky, ve spoustě oblastí jsme na sobě ekonomicky závislí, mezi Spojenými státy a zeměmi Evropské unie panuje čilý obchodní ruch. Takže s výjimkou války v Iráku spolu vycházíme velmi dobře," říká americký ambasador v Česku William Cabaniss.

Ve věci Iráku zůstává realistou. Uvědomuje si výhrady řady evropských zemí vůči americkému zásahu v této zemi, ale hájí úhel pohledu Bushovy vlády. "Bezpečnost Spojených států absolutně dominuje tomu, jak americká vláda vnímá různé problémy. Doufám, že spolu s pokračujícím úspěšným přechodem Iráku k demokracii si stále více a více zemí uvědomí, že zásah proti režimu Saddáma Husajna byl správná věc," uzavřel velvyslanec USA v České republice William Cabaniss.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme