Zastavit opilého řidiče může i strážník, má ale menší pravomoci než policista
Už o víkendu řada lidí slavila, slaví dnes a oslavy si protáhne i přes Silvestr až do Nového roku. K tomu patří nejedna sklenička, a tak bude i na silnicích bude z pohledu opilých řidičů pořádně rušno. Pak přijdou ke slovu hlídky nejen policistů, ale i strážníků.
Na rozdíl od policistů může strážník zastavit řidiče pouze v případě, když se něčím proviní. Právě opilý šofér ale často neví, co dělá, chybuje, a tím na sebe upozorní.
„Samozřejmě pokud řidič svou jízdou a chováním zavdá příčinu, třeba tím, že nemá rozsvícená světla, nereaguje běžně, jede rychleji a tak dále, tak strážník pak už má srovnatelná nebo stejná oprávnění jako policista,“ popisuje situaci z praxe Ludvík Kléma z pražské městské policie.
Jaké jsou pravomoci strážníků při chytání opilých řidičů, zjišťoval redaktor Petr Jansa
Strážníci mohou také provést dechovou zkoušku, pokud mají důvodné podezření. Dál se ale cesty příslušníků městské a republikové policie rozcházejí.
„Je tam zase určité omezení, podle mě zcela správné. Ve chvíli, kdy naši strážníci tak, jak ze zákona mohou, alkohol zjistí, přivolávají na místo vždy Policii České republiky, takže potom už odpovědnost opět leží na tom, kdo může případně zakázat jízdu, může krátkodobě zadržet řidičský průkaz a tak dále. Tímto oprávněním strážníci vybaveni nejsou,“ vysvětluje Kléma.
Jak potvrzuje, i strážníci pozorují nárůst opilců za volantem. „Máme zvyšující se tendenci v Praze toho, že náhodou při své práci zjistíme alkohol nebo jinou omamnou látku nebo psychotropní látku."
Také strážníci tedy opilce odhalí, policie ho zastaví a správní úřad nebo soud, pokud přistižený řidič nadýchá přes jedno promile, odmění.