Zdravotníci odmítají úhradovou vyhlášku, prý povede k dalšímu seškrtání lůžek
Nemocnice dál odmítají přistoupit na úhradové vyhlášky na příští rok. Pravidla, podle kterých se bude proplácet zdravotnická péče, kritizovala i Česká lékařská komora. Krizový štáb asociací nemocnic, pacientů a odborů má dnes představit svůj návrh řešení sporu se zdravotními pojišťovnami.
Krizový štáb se domluvil se zástupci krajů na jednotném postupu – zatím nepřistupovat na žádné návrhy smluv od pojišťoven.
Podle výkonného ředitele Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy se zdravotnická zařízení této dohody drží.
„Máme informaci, zatím neověřenou, že pouze dvě nemocnice z naší asociace podepsaly pod nátlakem smlouvu s jednou pojišťovnou. Hodláme předložit ještě před koncem roku vlastní návrhy zdravotním pojišťovnám,“ potvrdil Fiala.
Zdravotníci namítají, že vyhláška povede k dalšímu rušení lůžek. Spokojeni s ní nejsou jen nemocnice, ale i ambulantní specialisté. U nich snižuje hodnotu bodu i úhradu práce a stanoví limit pro předpis léků, zdravotnických prostředků i laboratorních vyšetření.
Rušení lůžek může postihnout i nemocnici v Žatci. Ani tam nepodepsali návrh smlouvy.
„Nám byl předložen návrh smlouvy na dlouhodobou péči pro lůžková oddělení akutní péče interna a chirurgie a v tom krátkodobějším horizontu do dvou let pro oddělení pediatrie a gynekologie a porodnictví. Samozřejmě s tím nesouhlasíme,“ uvedl ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák.
Odmítnutí odůvodnili tím, že jsou jedinou plnohodnotnou nemocnicí v okrese Louny a také že by nové úhrady narušily ekonomickou stabilitu nemocnice.
„Odhadujeme, že by ten propad úhrady lůžkové péče byl zhruba o tři procenta, u ambulantní péče o šest procent, tedy v průměru někde okolo pěti procent. Jestliže jsme nemocnicí, která má obrat okolo 200 milionů korun, tak si to snadno dokážete spočítat,“ řekl.
V době, kdy se zvyšují vstupy do zdravotnictví, zejména v souvislosti s DPH, což se týká například elektřiny, pohonných hmot či léků a léčivých přípravků, si toto snížení úhrad prý nemohou dovolit.
'Hlavní roli musí sehrát ministerstvo'
Zda nemocnice v jednotném postupu vytrvají, podle něj záleží hlavně na zřizovateli nemocnice.
„Zatím vystupujeme jednotně, tak jak komunikujeme s Asociací českých a moravských nemocnic a nebo ruku v roce s Asociací krajských nemocnic, s Asociací hejtmanů, tak jak komunikujeme s Radou Ústeckého kraje, tak si myslím, že ten postup je jednotný a že ten tlak, který vytvoříme vůči zdravotním pojišťovnám, povede k nějakému cíli,“ podotkl Novák.
Kdyby se žatecká nemocnice s pojišťovnou nedohodla, brány nezavře. Novák nastínil nouzový plán, jak postupovat.
„Budeme vycházet ze zákona č. 48, to znamená budeme tu péči hodnotit jako akutní, neodkladnou, a v tom případě je tady mechanismus, kdy pojišťovny tuto úhradu musí naplnit ze zákona,“
Sám se domnívá, že zvítězí zdravý rozum a mezi poskytovateli zdravotní péče a pojišťovnami dojde k dohodě.
„Hlavní roli v tom samozřejmě musí sehrát ministerstvo, to je bezesporu,“ uzavřel Novák.