Zdražování přivádí do školních jídelen stále víc seniorů i dalších dospělých. Kuchyně je musí odmítat

Ze školních jídelen odebírá na některých základních nebo středních školách obědy více strávníků než před půl rokem. Vyplývá to z údajů škol v Ostravě, které Český rozhlas oslovil. Kromě toho, že na obědy teď chodí i více žáků, přibylo hlavně mimoškolních strávníků. Nejčastěji se jedná o seniory nebo zaměstnance firem. Finančně je totiž oběd z jídelny vyjde mnohem levněji než menu v restauraci.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na oběd bylo pečené kuře s bramborem

„Každý měsíc telefonují dva tři lidi a ptají se. A já jim říkám, počkejte,“ říká vedoucí jídelny (ilustrační foto) | Foto: Jana Volková

Pan Miroslav srovnává ceny za oběd ze školní jídelny Waldorfské Základní a Střední školy v Ostravě-Porubě a jednoho z domovů pro seniory. Ty ze školní jídelny ho vyjdou levněji, za porci platí jen 78 korun. „Tam jsem platil 118 korun,“ říká. A v jídelně vaří podle něho dobře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti ke stravování zjišťovala reportérka Natálie Flajžíková

I když strávníci mimo školu musí v ceně obědů platit ještě takzvané mzdové a režijní náklady, pořád je obědy ze školních jídelen stojí méně než v restauraci. Na Waldorfské základní a střední škole mají už tolik zájemců, že některé musí odmítat.

„Každý měsíc telefonují dva tři lidi a ptají se. A já jim říkám, počkejte, když budeme mít místo, určitě vás vezmeme. Dokonce nám za poslední měsíc přibylo i studentů. Vždycky jsme vařili pro maximálně kolem 80 studentů, teď už jich máme 130,“ říká vedoucí jídelny Eva Režná s tím, že jejich kuchyně vaří i pro další školy v okolí a obědy tam odebírá až 700 strávníků.

‚Holky dřou, ruce, záda mají zničené. A plat? Hrůza.‘ Do školních jídelen se hledají pracovníci jen těžko

Číst článek

„Upeče se jídlo pro jednu školu, dá se to do termoportu, necelých 300 porcí se odváží v 10 hodin a mezitím se už dopékají naše kuřata a ty už se dávají do výdejních van,“ popisuje denní provoz Režná.

Žáky jeden oběd vychází kolem 30 korun. „To záleží na věkové kategorii pochopitelně, za normálních okolností je to 36 korun – to je vlastně plná sazba pro strávníka,“ vysvětluje ředitel školy Břetislav Kožušník.

Kromě Waldorfské Základní a Střední školy v Ostravě-Porubě hlásí větší počet strávníků i jiné školní jídelny. Třeba ta na Základní škole Matiční 5 v centru Ostravy, kde kuchyně vaří i pro studenty blízkého gymnázia.

Cizí strávníky tam pak oběd vychází na 106 korun za porci.

Natálie Flajžíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme