Instituce Evropské unie v Bruselu se otevřely veřejnosti. Zábava ustoupila poučení

Instituce Evropské unie v Bruselu se na oslavu Dne Evropy otevřely veřejnosti. Snaží se tak zvýšit svou popularitu v očích Evropanů. Letošní Den otevřených dveří omezil zábavné atrakce a zaměřil se hlavně na propagaci unijní činnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unijní instituce se na oslavu Dne Evropy tradičně otevírají veřejnosti

Unijní instituce se na oslavu Dne Evropy tradičně otevírají veřejnosti | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Den otevřených dveří se v Bruselu na Den Evropy konal už podvacáté. Lidé se mohli podívat do míst, kde se rozhoduje o pravidlech fungování Evropské unie a také o jejích krocích, třeba týkajících se hospodářské krize.

Unijní instituce si svou otevřeností chtějí zlepšit reputaci u občanů. Podle průzkumů jim totiž důvěřuje jen 42 procent občanů Unie. V Česku věří Evropské komisi necelá třetina lidí.

Před palácem Berlaymont, kde mají kanceláře eurokomisaři, ale letos bylo méně zábavných atrakcí než v předešlých letech. Cílem bylo spíše přimět lidi, aby si u stánků uvnitř budovy uvědomili, co pro ně Unie dělá a jak se snaží vypořádat s hospodářskou krizí.

Napomoci tomu měly i soutěže a různé praktické ukázky toho, jak Unie dbá o ochranu spotřebitelů, podporuje výzkum a vývoj inovací, hlídá poctivost podnikání nebo pomáhá tvořit nová pracovní místa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj Pavel Novák zjišťoval v Bruselu, jaké názory mají na Evropskou unii návštěvníci Dne otevřených dveří v unijních institucích

Návštěvníci Dne otevřených dveří se shodují, že současná Evropská unie je ve složité situaci. Chápou ale, že řešit problémy ve skupině 27 států není snadné.

„Mezi jednotlivými státy je řada rozdílů a každý se snaží udělat to nejlepší nejdřív pro svou vlastní zemi. V tom je problém Evropy. Je tu moc lidí, kteří rozhodují a to je pak těžké udělat nějaké rozhodnutí rychle. To je to, co Evropu zdržuje od skutečného pokroku,“ řekl třeba Jean-Pierre z Gentu.

Lidé volají po spolupráci a důvěře

Barbara, která do Bruselu přijela z Německa, si myslí, že rozdíly mezi státy a národy v Unii budou přetrvávat. „A to bude dobře, protože jsme všichni velmi odlišní. Musíme ale udělat víc proto, abychom mezi sebou spolupracovali. Krize totiž ukázala, že když to nebudeme dělat, budeme se potýkat s velkými problémy. Jediným řešením tedy je ještě těsněji spolupracovat,“ shrnula Barbara.

Podle Belgičanky Charlotte z Lutychu potřebuje Unie obnovit důvěru občanů: „Je vidět, že opět sílí nacionalismus, což není dobře. Evropa musí být solidární a státy musí spolupracovat. Je třeba evropské povědomí posílit a hlavně mít víru v Evropu.“

Den otevřených dveří v unijních institucích je připomínkou vystoupení francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana, který na počátku května 1950 navrhl položit základy evropské integrace. Každý rok láká k sídlům Evropské komise, rady Unie i Evropského parlamentu program obohacený koncerty i zábavnými atrakcemi pro děti.

Pavel Novák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme