Kam bude směřovat Moldavsko? Země si vybírá hlavu státu a jestli zakotví směřování do EU v ústavě

V Moldavsku se otevřely volební místnosti. Po Ukrajině druhá nejchudší země v Evropě s dvěma a půl miliony obyvatel si vybírá nového prezidenta a v ústavním referendu taky rozhoduje o svém směřování do Evropské unie. Moldavsko ale považuje za sféru svého vlivu také Rusko.

Od zpravodaje z místa Kišiněv (Aktualizováno: 9:20 20. 10. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maia Sanduová, prezidentka Moldavska

Maia Sanduová, prezidentka Moldavska | Zdroj: Profimedia

Lidé se pomalu trousí do volebních místností a účast by měla být vysoká. V posledních průzkumech vyjadřovalo odhodlání přijít k volbám přes 80 procent voličů. Favoritkou zůstává Maja Sanduová, která prezidentský úřad obhajuje. V prvním kole voleb získá podle průzkumů kolem 30 procent hlasů. Opozice je zatím spíš roztříštěná. V poli je dalších 10 kandidátů.

Moldavané také rozhodují o tom, jestli zakotví do své ústavy směřování do Evropské unie. Problém s tím ale má i část proevropské opozice. Té vadí, že se referendum koná spolu s prezidentskými volbami.

3:22

Uprchlý oligarcha uplácí z Moskvy voliče, tvrdí policie před prezidentskými volbami v Moldavsku

Číst článek

Je to podle ní především trik Maji Sanduové, jak mobilizovat proevropské voliče a hlavně se udržet u moci, přičemž normální by bylo uspořádat referendum až po dokončení přístupových rozhovorů s EU, ty ale zahájilo Moldavsko teprve letos v létě.

Na jedné straně stojí Majou Sanduová s jasnou podporou Evropské unie, kterou tady v Kišiněvě dala minulý týden najevo Ursula von der Leyenová, když slíbila Moldavsku skoro dvě miliardy eur, i když většinou jen ve formě úvěru. Moldavská vláda má taky podporu NATO.

Na druhé straně stojí v Moldavsku odsouzený oligarcha Ilan Šor usazený v Moskvě, který podle místní policie a novinářů masivně korumpuje moldavské voliče, aby nehlasovali pro Evropskou unii.

Podle moldavské tajné služby zaplatil desítkám mladých Moldavců cestu do Srbska, Bosny a Hercegoviny, ale i Moskvy, aby se tam pod vedením instruktorů z ruské Wagnerovy skupiny naučily vyvolávat nepokoje v ulicích.

První výsledky by měly být známé krátce po osmé hodině večer, kdy se v Moldavsku zavřou volební místnosti.

Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme