Spojené státy začaly se stahováním vojáků z letiště v Kábulu. Biden se obává dalšího teroristického útoku
Prezident Joe Biden v sobotu večer uvedl, že ho armádní představitelé varovali, že v příštích 24 až 36 hodinách může v Afghánistánu přijít další teroristický útok. Armáda Spojených států mezitím zahájila stahování z kábulského letiště, kde v uplynulých dvou týdnech pokračovala evakuace cizinců i Afghánců prchajících před radikálním islamistickým hnutím Tálibán. Oznámil to mluvčí Pentagonu John Kirby.
Biden také uvedl, že úder amerického bezpilotního letounu, při němž ve východním Afghánistánu zemřeli dva členové teroristické organizace Islámský stát-Chorásán, nebyl poslední.
Nová afghánská realita: nefunkční úřady, lidé bez peněz, úprk mladých. Někteří ale Tálibánu fandí
Číst článek
Útok dronu byl reakcí na sebevražedný atentát, při němž ve čtvrtek u bran kábulského letiště přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků.
„Útok nebyl poslední. Dopadneme všechny osoby zapojené do ohavného útoku a přinutíme je zaplatit,“ citovala agentura Reuters z Bidenova prohlášení po sobotním setkání s vojenskými a bezpečnostními poradci.
„Situace na místě zůstává krajně nebezpečná a hrozba teroristického útoku na letiště zůstává vysoká,“ uvedl dále americký prezident. „Naši velitelé mě informovali, že útok může velmi pravděpodobně přijít během příštích 24 až 36 hodin. Nařídil jsem jim, aby přijali veškerá možná opatření na ochranu našich vojáků,“ dodal.
Stažení vojáků
Americké ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že začalo stahovat americké vojáky z kábulského letiště. Washington už dříve oznámil, že američtí vojáci se z kábulského letiště zcela stáhnou k 31. srpnu. Pentagon v sobotu oznámil, že stahování vojáků začalo.
Nejmenovaný americký činitel agentuře Reuters řekl, že počet amerických vojáků na letišti se snížil na méně než 4000 z původních 5800. Přítomnost americké armády na letišti je z hlediska evakuací zcela klíčová.
Mluvčí Pentagonu John Kirby podle agentury DPA dále uvedl, že armáda z bezpečnostních důvodů nebude uvádět přesné počty stahovaných vojáků z mezinárodního letiště. Vojáci se podle něj budou až do konce svého působení v Kábulu snažit evakuovat co nejvíce státních příslušníků západních zemí i spolupracujících Afghánců.
Letiště pod kontrolou
Situace na letišti zůstává po čtvrtečním krvavém útoku Islámského státu krajně napjatá. Povstalecké hnutí Tálibán v pátek večer uvedlo, že má pod kontrolou většinu vzdušného přístavu. Jeden z amerických činitelů agentuře DPA sdělil, že armáda v noci na sobotu skutečně předala Tálibánu „dvě až tři“ vstupní brány.
Nebezpečná cesta za svobodou. Afghánci musí zdolat tisíce kilometrů, před Tálibánem jich prchá stále víc
Číst článek
Pentagon tyto informace následně popřel a ústy svého mluvčího sdělil, že americká armáda letiště nadále plně kontroluje a v její moci jsou i všechny vstupní brány. Podle Kirbyho budou američtí vojáci zodpovědní za bezpečnost letiště až do konečného stažení plánovaného na úterý. Podle agentury AP příslušníci Tálibánu přes svá okolní kontrolní stanoviště nyní nevpouštějí téměř nikoho.
Mluvčí Tálibánu v sobotu řekl Reuters, že hnutí získá nad letištěm plnou kontrolu „velice rychle“. „Je předčasné říkat, zda budeme potřebovat k provozu letiště pomoc Turecka či Kataru,“ dodal s tím, že hnutí disponuje dostatkem bezpečnostního a technického personálu, který bude moci letiště řídit. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dříve uvedl, že jeho země s Tálibánem o záležitosti jedná.
USA a spojenecké země podle agentury AFP z Afghánistánu evakuovaly bezmála 112 000 osob od chvíle, kdy se Tálibán v polovině srpna po překvapivé a bleskové ofenzívě zmocnil prakticky celého Afghánistánu.