Náboženská směrnice Tálibánu: nevysílat pořady, kde vystupují ženy, novinářky jen s islámským závojem

Tálibánské úřady vyzvaly afghánské televize, aby přestaly vysílat seriály, kde vystupují ženy. Novinářky na obrazovkách mají nosit islámský závoj. Příslušné nařízení, označované za „náboženskou směrnici“, podle agentury AFP vydalo v neděli ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti. Je to podle AFP poprvé, co se tato státní instituce snaží regulovat televizi od doby, kdy se radikální hnutí Tálibán vrátilo v polovině srpna k moci.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v Afghánistánu

Žena v Afghánistánu | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

„Televize by se měly vyvarovat vysílání telenovel a seriálů, ve kterých hrají ženy,“ stojí v ministerském dokumentu. Ohledně požadavku na nošení šátku v případě novinářek není jasné, zda se jedná o jednoduchý typ, který ženy vystupující v televizi už běžně nosí, nebo zda by měly zvolit ještě více zahalující pokrývku hlavy.

Úřad také televize vyzval, aby nevysílaly pořady „v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami“ a také ty, které urážejí náboženství nebo „ukazují proroka a jeho společníky“.

Afghanistan's Taliban authorities issue a new ''religious guideline'' that calls on the country's television channels to stop showing dramas and soap operas featuring women actors u.afp.com/wUzp

05:10 – 22. 11. 2021

88 148

Respektování islámských hodnot

Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti, odpovědné za zajištění každodenního respektování islámských hodnot, bylo v době první vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 obávanou institucí. Tálibán tehdy zakázal televizi, filmy a všechny formy zábavy považované za nemorální.

Islámský stát se stává sílící hrozbou pro Tálibán i Západ. Rekruty nabírá také mezi afghánskými vojáky

Číst článek

Lidé přistižení při sledování televize bývali potrestáni a jejich přístroje zničeny. Vlastnictví videorekordéru se trestalo veřejným bičováním. Někdy byly dokonce k vidění televize visící na pouličním osvětlení, píše AFP.

Když se Tálibán, svržený roku 2001, letos v srpnu vrátil k moci, našel mediální krajinu po 20 letech podpory Západu pozměněnou, píše AFP. Během těchto dvou desetiletí se objevily desítky soukromých rozhlasových stanic a televizních kanálů. Ženám, které za Tálibánu nesměly pracovat nebo studovat, nabídly spoustu příležitostí.

Nyní se Tálibán snaží ukazovat umírněnější tvář, stále ale mnoha ženám zaměstnaným ve veřejných službách neumožnil vrátit se do práce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme