Navalnyj v akváriu, těžkooděnci v ulicích. Soud rozhoduje o osudu hlavního Putinova oponenta
Soud v Moskvě začal v úterý rozhodovat o dalším osudu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Policie ho zadržela před dvěma týdny po návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Ruská vězeňská služba ho totiž viní, že se měl vyhýbat povinné kontrole spojené se starším trestem.
Okolí policejní budovy hlídají bezpečnostní složky. Hlavní silnici lemují těžkooděnci v několikametrových rozestupech. A řada policistů hlídkuje už i ve vestibulu nejbližší stanice metra. Policie pak u moskevského soudu zadržela přes 230 demonstrantů, uvedl specializovaný server OVD-Info monitorující policejní zákroky.
Situace v Rusku graduje, protestující se ale dostávají do slepé uličky. Soud s Navalným určí další směr
Číst článek
Do jednací síně se dostalo několik desítek novinářů, včetně zpravodajky Českého rozhlasu. K soudu dorazila i Navalného manželka Julija.
Navalnyj je v soudní síni ve skleněném akváriu. Chvílemi se smál a žertoval směrem ke své ženě kvůli jejímu nedávnému trestu za účast na nepovolené demonstraci: „Říkají, že jsi zlobivé děvče, vážně jsi porušila veřejný pořádek. Jsem na tebe pyšný.“
Navalného advokáti předložili doplňující dokumenty k případu. Soudkyně po krátké přestávce souhlasila, že je přijme.
Soud s Navalným
Hlavnímu oponentovi prezidenta Vladimira Putina hrozí vězení kvůli kauze kosmetické společnosti Yves Rocher, ve které ho odsoudili k podmíněnému trestu za zpronevěru, byť Evropský soud pro lidská práva později připustil, že Rusko porušilo právo na spravedlivý proces.
„S tvrdohlavostí maniaka se mne náš stát snaží v tomto případu uvěznit,“ řekl Navalnyj podle listu Kommersant.
Součástí trestu byla i povinná kontrola. Lhůta pro ni uplynula koncem prosince. Ruská vězeňská služba si ale těsně před tím stěžovala, že se jí Navalnyj prý pravidelně nehlásil, jak měl. Žádá proto, aby mu soud změnil trest z podmíněného na nepodmíněný. Protože už dřív zhruba rok strávil v domácím vězení, žádá vězeňská služba pro Navalného 3,5 roku vězení. A také v úterý požádala soud, aby Navalnému uložil půlmilionovou pokutu (asi 142 tisíc korun).
Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta.
„Někdo se hodně snaží, abych na území naší země neudělal jeden jediný krok jako svobodný člověk. A dobře víme, kdo to je,“ prohlásil v úterý během soudního přelíčení.
Proces označil za pomstu za to, že přežil otravu a ještě provedl na toto téma investigativu, kdy vylákal od ruského agenta detaily své otravy. A podle něj má proces také zastrašit velké množství dalších lidí.
„Celá naše země žije bez sebemenších perspektiv. Pokouší se to zastřít takovými exemplárními soudními procesy. Ale především doufám, že tento proces nebudou lidé vnímat jako signál, že by se měli bát. Toto vše je známkou slabosti. Nemůžete zavřít miliony lidí. A přijde okamžik, kdy si to lidé uvědomí. A takový okamžik přijde, protože žijí ve velice bohaté zemi, ale nic z toho nemají,“ řekl v soudní síni.
Navalnyj ale momentálně čelí stíhání i v dalších kauzách, a to například kvůli údajné zpronevěře peněz z jeho protikorupčního fondu a dalších organizací. Toto obvinění označil Navalnyj za účelové.
Porušování lidských práv, reagoval Petříček na dění v Rusku. Násilí při protestech odsoudili i další politici
Číst článek
Dále mu pak třeba kvůli příspěvkům na sociálních sítích hrozí stíhání za údajnou újmu na cti, za pomluvu. A nedá se ani vyloučit, že vůči Navalnému přibudou další obvinění za organizaci nedávných demonstrací, které úřady považují za nelegální.
Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie pozatýkala podle médií rekordní počty lidí – tuto neděli více než 5400 a víkend předtím přes 3000.