Sedm let v zajetí. Australský lékař byl po únosu islamistů napojených na Al-Kádiu propuštěn

Osmaosmdesátiletý australský lékař Kenneth Elliott, kterého před sedmi lety unesli na západě Afriky radikální islamisté napojení na teroristickou síť Al-Káida, byl osvobozen, oznámila v pátek australská vláda.

Sydney Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džihádisté v Burkina Faso

Australana unesli islamisté na severu Burkiny Faso | Zdroj: Reuters

Lékař Kenneth Elliott ze západoaustralského města Perth je v bezpečí a v pořádku a opět se shledal se svou ženou a dětmi, uvedla ministryně zahraničí Penny Wongová podle agentury AP.

Wongová dodala, že australská vláda a Elliottova rodina úzce spolupracovaly na lékařově propuštění ze zajetí. Žádné podrobnosti o okolnostech Elliottova osvobození neuvedla.

Islámský stát a teď i wagnerovci? Británie je chce podle médií zařadit na seznam teroristů

Číst článek

Rodina v prohlášení poděkovala australské vládě a všem, kdo přispěli k lékařovu propuštění, jakož i bohu a všem, kdo se za Elliotta modlili.

„Ve stáří 88 let a po mnoha letech strávených mimo domov potřebuje doktor Elliott čas a soukromí, aby se zotavil a nabral sil,“ dodala.

Elliota a jeho manželku unesli v lednu 2016 u města Djibo na severu Burkiny Faso, kde po čtyři desítky let provozovali nemocnici. Jeho žena Jocelyn byla měsíc po únosu osvobozena v sousedním Nigeru, jehož tehdejší prezident spolupracoval se zpravodajskou službou Burkiny Fasso na osvobození unesených.

K únosu se přihlásila skupina radikálních islamistů Ansar Dine, napojená na Al-Káidu.

Elliotovi byli uneseni v den, kdy extremisté zabili v hlavním městě západoafrické země Ouagadougou tři desítky lidí.

K tomuto útoku se přihlásila severoafrická odnož teroristické sítě, Al-Káida islámského Maghribu, která své operace na severu a západu Afriky financuje i výkupným za unesené zahraniční humanitární pracovníky a turisty. V roce 2017 zveřejnila záběry se šesti unesenými včetně Elliotta.

Části Burkiny Faso ovládají islamistické skupiny napojené na organizace Al-Káida a Islámský stát. Ouagadougou proti islamistickým ozbrojencům bojuje od roku 2015, zatím se mu je ale nedaří porazit. Podle nevládních organizací při střetech dosud zemřelo přes 10 000 vojáků a civilistů, zhruba dva miliony lidí musely opustit své domovy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme