Austrálie eviduje nejvíce nakažených koronavirem mezi dvacátníky. Cestovatelé musí do karantény
Nejvíce nakažených je v australské populaci u lidí ve věku 20 až 29 let, a to jedna pětina. Podle listu Guardian je to způsobeno i tím, že mladí lidé necítí riziko, že je nemoc může zasáhnout. Nemají většinou vážný průběh, ale nákazu předají dál. Šíření nákazy je také podle Reuters spojeno s Australany, kteří se do země vrátili ze zámoří.
Data australského Federálního ministerstva zdravotnictví ukázala, že 11,3 procenta nakažených koronavirem v Austrálii je ve věku 25 až 29 let. Nakažených ve věku 20 až 25 je 9,3 %. Z toho vyplývá, že dvacátníci z celého počtu nakažených tvoří více než 20 procent potvrzených případů.
Austrálie zpřísňuje opatření. V Sydney i Melbourne budou za účast na shromážděních vysoké pokuty
Číst článek
Mezi třemi nejvíce zasaženými skupinami jsou i lidé ve věku 60 až 65. Celkem jich je podle dat australského federálního ministerstva zdravotnictví 9,5 %. Číslo se z části váže k šíření nákazy na výletní lodi Ruby Princess, která zakotvila v Sydney. Mezi jejími pasažéry byli právě Australané. Informovala o tom BBC.
V Česku je podle dat ministerstva zdravotnictví nejvíce potvrzených nakažených koronavirem mezi lidmi ve věku 45-54 let (19,24 %) a ve skupině 35 až 44 let (19,16 %).
Baťůžkáři na pláži Bondi
Profesor Lyn Gilbert z Institu Marie Bashir v Sydney si myslí, že data o nakažených odrážejí fakt, kdy se v Austrálii testování soustředilo zejména na cestovatele, kteří se vraceli do země a na jejich známé kontakty. Řekl to australskému Guardianu.
Došlo ke shluku nákaz způsobených navracejícími se cestovateli. Neuvědomovali si, že by byli nemocní. Dva byli na svatbě, další mezi „baťůžkáři“ na pláži v Bondi. To způsobilo značný nárůst nakažených mezi mladými lidmi.
„Když se mladí lidé potkávají v malých skupinách a socializují se, mají tendenci se nakazit,“ zhodnotil Gilbert. Podle něj také mladí mají pocit, že nemusí přijímat stejná opatření. Cítí se, že je nemoc nemůže zasáhnout, že neonemocní. „A většinou nemají vážný průběh nemoci, ale předají nákazu dál,“ dodal Gilbert.
Na rušných předměstích Sydney se podle experta na choroby z Australské univerzity Roberta Booye scházeli v úzkých skupinách právě mladí lidé. „Myslím si, že bychom měli být více jako Němci, měli bychom chtít do našich životů dostat více disciplíny.“
Karanténa v hotelech
Australské úřady zavřely známou pláž Bondi. Turisté i místní ignorovali rady, aby zůstali doma
Číst článek
Expert na choroby Peter Collignon z Australské národní univerzity pro The Australian uvedl, že by měli mladí lidé brát virus vážně. „Obávám se, že mladí mohou mít pocit nezranitelnosti.“
Agentura Reuters napsala, že Austrálie zareagovala na přibývající počty nakažených přijetím řady opatření. Mezi nimi například povinnou karanténou pro všechny občany, kteří se vrátí z ciziny. Tyto lidi umístí na náklady Austrálie do hotelů po dobu 14 dnů. Na dodržování pravidel dohlédne armáda.
Stejně tak před pár dny podle Reuters uzavřela zmiňovanou pláž Bondi v Sydney. Ta byla uzavřena poté, co na ní i přes riziko nákazy byly davy lidí.
„Koronavirus se hojně šíří v tolika částech světa. Myslím si, že každý vracející se cestovatel je velkým riskem,“ řekl premiér australského státu Victoria Daniel Andrews. Dvě třetiny případů v Austrálii byly k 28. březnu podle Reuters spojeny s kontaktem s lidmi, kteří se vrátili ze zámoří. Podle australské vlády ale přibývají i komunitních přenosů viru.
V Austrálii se koronavirem nakazilo 4361 lidí. Na nemoc COVID-19 zemřelo 17 lidí a 358 se uzdravilo. Celkově je ve světě více než 780 tisíc zjištěných nákaz koronavirem. Mezi nejvíce zasaženými zeměmi jsou Spojené státy, Itálie nebo Španělsko.