Japonsko a Spojené státy jsou znepokojeny převratem v Barmě, podle Thajska jde o ‚vnitřní záležitost’ země

Spojené státy, Austrálie či generální tajemník OSN vyjádřily znepokojení nad zprávami o převratu v Barmě a vyzvaly armádu k propuštění šéfky tamní vlády Do Aun Schan Su Ťij i dalších politiků. Informovaly o tom agentura AP a Reuters. K propuštění Su Ťij a jejích kolegů vyzvala i organizace Amnesty International (AI). Japonsko, Indie či Singapur doufají v demokratický dialog, naopak Thajsko označilo převrat ze „interní věc” Barmy.

Washington/Neipyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmské vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij

Barmské vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

„Zatčení Aun Schan Su Ťij a dalších politiků je extrémně alarmující,” uvedla regionální zástupkyně AI Ming Juová. Odsoudila také vypnutí telefonního a internetového spojení, navíc v době, kdy Barma také bojuje s epidemií covidu-19.

Barmská armáda zadržela šéfku nastupující vlády Su Ťij a další. Na rok vyhlásila výjimečný stav

Číst článek

Zadržení nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij a další barmských politiků odsoudil i generální tajemník OSN António Guterres. Jeho mluvčí Stéphane Dujarric uvedl, že takový vývoj je vážnou ranou demokratickým reformám v zemi, a vyzval velení barmské armády, aby respektovalo vůli barmského lidu a lidská práva a základní svobody.

„Vyzýváme barmské vojenské velení, aby propustilo všechny vládní činitele a představitele občanské společnosti, a respektovalo vůli barmského lidu tak, jak byla vyjádřena v demokratických volbách 8. listopadu,” citoval Reuters šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena.

Právě kvůli loňským volbám barmská armáda zadržela vládní činitele, protože viní Národní ligu pro demokracii (NLD), stranu někdejší disidentky Su Ťij, která volby vyhrála, z volebních podvodů. V pondělí se mělo konat ustavující zasedání nového parlamentu, armáda ale vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav a vedení země se ujal vrchní velitel armády Min Aun Hlain.

Celosvětové znepokojení 

„Spojené státy jsou znepokojeny zprávami, že barmská armáda podkopává přechod země k demokracii a že zatkla šéfku vlády Aun Schan Su Ťij a další civilní představitele Barmy,” uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Dodala, že prezident Joe Biden je o situaci informován.

„Spojené státy odsuzují jakýkoli pokus změnit výsledek nedávných voleb či znemožnit přechod země k demokracii, a podniknou kroky proti těm, kteří jsou za tyto činy zodpovědní,” pokračuje prohlášení Bílého domu.

Také australská ministryně zahraničí Marise Payneová vyzvala k propuštění šéfky vlády Su Ťij a dalších politiků a podpořila výsledky listopadových parlamentních voleb v Barmě.

Japonsko v pondělí apelovalo na Barmu, aby nepřerušovala demokratický vývoj v zemi. „Je důležité, aby příslušné strany vyřešily situaci pokojně dialogem a v souladu s demokratickým procesem,” uvedl hlavní tajemník japonské vlády Kacunobu Kató.

Podobně se vyjádřil i Singapur a Indie, jejichž ministerstva zahraničí rovněž vyzvaly k dialogu a demokratickému řešení.

Indonésie v pondělí vyzvala všechny strany v Barmě, aby se držely demokratických principů a ústavní vlády. „Všechny volební rozpory by měly být vyřešeny v souladu s existujícími právními mechanismy,” uvedlo v prohlášení indonéské ministerstvo zahraničí.

Thajský vicepremiér Pravit Vongsuvan na dotaz novinářů ohledně převratu v Barmě odpověděl, že je to „jejich vnitřní záležitost”. Ve stejném smyslu se vyjádřily také Filipíny, které mají větší obavu o bezpečí svých obyvatel v Barmě, než o samotné dění v zemi. „Události v Barmě jsou vnitřní záležitostí, do které se nebudeme vměšovat,” uvedl mluvčí prezidentského úřadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme