Londýn otevřel cestu pro soud s britskými teroristy známými jako Beatles. Poskytl USA důkazy
Velká Británie ve středu zaslala Spojeným státům důkazní materiály v kauze dvou Britů, kteří čelí v USA obvinění z příslušnosti ke skupině v rámci teroristické organizace Islámský stát, pro níž se vžil název Beatles. Otevřela se tím cesta k zahájení soudního procesu, informoval zpravodajský server BBC.
Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh čelí obviněním z toho, že patřili ke čtyřčlenné buňce Islámského státu, jež stojí za popravami západních novinářů, humanitárních pracovníků a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Kvůli britskému přízvuku jejích členů se jí přezdívalo podle slavné britské kapely.
Od Islámského státu ji dělily desítky metrů, teď žije v Praze. ‚Nevěřila jsem, že přežiju,‘ říká fixerka
Číst článek
Zatčeni byli v lednu 2018 a jsou podezřelí z podílu na zadržení a usmrcení asi dvaceti rukojmích, včetně novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa.
Spojené státy již delší dobu žádaly Británii o spolupráci v případu, ale společný postup blokoval odlišný postoj obou zemí k trestu smrti. V srpnu pak USA uvedly, že oba obviněné v případě uznání viny nepopraví.
„Jsem ráda, že mohu oznámit, že jsme konečně zaslali do USA další důkazy, jež podpoří stíhání Koteyho a Elsheikha. Upřímně doufám, že se oběti a jejich rodiny nyní dočkají spravedlnosti,“ napsala v úterý na twitteru britská ministryně vnitra Priti Patelová.
Pleased to say that the further evidence to support the prosecution of Kotey & El Sheikh has now finally been transferred to the US.
I sincerely hope that justice for the victims and their families will now be served.
dailymail.co.uk/news/article-8…
13:10 – 22. 09. 2020
Britské úřady ke kroku přistoupily jen krátce poté, co soud ve Spojeném království zavrhl stížnost matky jednoho ze stíhaných mužů, jež se snažila zabránit sdílení informací s Američany.
„Jsme spokojeni s rozhodnutím britského vrchního soudu. Jsme rádi, že nám britská vláda předala svoje důkazy a potvrdila svůj závazek spolupracovat na našem úsilí,“ řekl mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti Marc Raimondi.