Bělorusko nedovolilo Bjaljackému poslat z vězení projev k udělení Nobelovy ceny za mír
Běloruské úřady nedovolily bojovníkovi za lidská práva Alesi Bjaljackému, aby z vězení poslal projev k příležitosti slavnostního předání Nobelovy ceny za mír. Podle agentury AP o tom informovala jeho manželka Natalja Pinčuková. Bjaljacki letos prestižní ocenění získal společně s ruskou lidskoprávní organizací Memorial a ukrajinským Centrem pro občanské svobody.
„Nemohl ho (projev) předat, situace s dopisy je těžká, všechno je bedlivě kontrolováno,“ řekla Pinčuková. Její manžel nesmí psát o vnitřní ani zahraniční politice, ani o podmínkách panujících ve vězení. Na sobotní slavnosti v Oslu s projevem vystoupí místo Bjaljackého ona.
Mám pocit, jako by se likvidaci národa Rusové učili z nacistických učebnic, říká ukrajinská právnička
Číst článek
„Máme jeho prohlášení a myšlenky a proslov je bude obsahovat,“ uvedla také Piňčuková. Manžela od jeho zadržení loni v červenci mohla ve vězení navštívit pouze jednou, a to letos koncem listopadu. Řekla, že si na nic nestěžoval a „prokazoval svoji sílu a energii“.
Bjaljacki byl jedním z iniciátorů prodemokratického hnutí, které se objevilo v Bělorusku v polovině 80. let. V roce 1996 založil organizaci Vjasna, která poskytla právní pomoc tisícům Bělorusů zatčených a uvězněných za účast v protestech proti vládě autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka.
Vjasna rovněž pracovala na dokumentaci případů mučení politických vězňů v Bělorusku. Bjaljacki byl zadržen po protestech, které propukly po znovuzvolení Lukašenka prezidentem předloni v srpnu. Západ tyto volby považuje za zfalšované. Odsouzen ještě nebyl, hrozí mu 12 let vězení.
V minulosti Nobelovu cenu za mír nemohl kvůli tomu, že byl ve vězení, převzít například předák polské odborové organizace Solidarita a první polský nekomunistický prezident Lech Walesa. Ocenění za něj v prosinci 1983 převzala manželka Danuta se synem Bogdanem.
Pinčuková doufá, že Nobelova cena pro Bjaljackého přitáhne pozornost k Bělorusku a k tamním politickým vězňům. Připomněla, že podmínky ve věznicích jsou velmi tvrdé pro muže i ženy, dají se podle ní přirovnat k mučení.