Pět dní marného boje s barvou na Braniborské bráně. ‚Pošlu účet,‘ vzkázal starosta klimatickým aktivistům
Berlínským úřadům se ani po pěti dnech nepodařilo smýt oranžovou barvu z Braniborské brány. Památka se stala v neděli terčem klimatických aktivistů z hnutí Poslední generace, kteří žádají konec fosilních paliv. Policie pachatele už krátce po činu zadržela a vyšetřuje je pro poškození cizího majetku.
Pilíře Braniborské brány jsou z pískovce, a barvivo proniklo i hlouběji do jeho struktur. Radnice původně počítala s tím, že čištění vyjde v přepočtu asi na 850 tisíc korun. Tato částka pravděpodobně nebude stačit, protože úřady musely povolat i odbornou vědeckou laboratoř.
Klimatičtí aktivisté zablokovali v Berlíně dopravu na víc než 20 místech. Připraveno je 500 policistů
Číst článek
Starosta města Kai Wegner vzkázal, že účet za veškeré škody hodlá poslat aktivistům. Ti podle něj debatě o klimatické krizi akorát škodí a podle starosty dělají všechno proto, aby se lidé od hledání nějakých ekologických řešení odvrátili.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že čin hnutí Letzte Generation je zavrženíhodné a že poškozuje podporu, o kterou klimatičtí aktivisté usilují.
Od pondělí Letzte Generation chystá v Berlíně po letní pauze nové akce včetně blokád. U Braniborské brány hnutí demonstruje pravidelně. Loni v prosinci tam i přes policejní ostrahu uřízlo špičku vánočního stromu. Aktivisté k tomu tehdy uvedli, že špička stromu odkazuje na budoucí klimatickou katastrofu, pokud lidstvo nezačne životní prostředí důsledněji chránit.
Poslední generace mezitím pokračuje i v blokování berlínských silnic. Ve čtvrtek za tento druh protestu padl zatím nejvyšší trest, i když jen nepravomocný. 41letá aktivistka dostala za účast na akcích osm měsíců nepodmíněně.