Vyhledávač blokoval výsledky k masakru na náměstí Nebeského klidu. ‚Lidská chyba,‘ tvrdí Microsoft

Uživatelé ve Spojených státech, Německu, Singapuru nebo Francii si stěžovali, že vyhledávač Bing v den výročí masakru na náměstí Nebeského klidu nezobrazoval žádné výsledky k heslu „tankový muž“, odkazujícímu na ikonický moment z protestů. Podle společnosti Microsoft, která vyhledávač vlastní, jde o „lidské pochybení“, píše deník The Guardian.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž proti tankům na náměstí Nebeského klidu. Legendární snímek z 5. června 1989

Muž proti tankům na náměstí Nebeského klidu. Legendární snímek z 5. června 1989 | Foto: Arthur Tsang | Zdroj: Reuters

„Tankový muž“ se stal symbolem prodemokratických protestů v Číně v roce 1989. Na fotografii je zachycen na pekingském náměstí Nebeského klidu. Sám stojí proti řadě tanků.

Před 32 lety došlo k masakru na náměstí Nebeského klidu. Jeho připomínku trestá Čína, Hongkong i Macao

Číst článek

Při pátečním 32. výročí protestů, které skončily masakrem desítek až stovek lidí, však někteří uživatelé vyhledávače Bing hlásili, že k heslu nejsou připojeny obrázky ani videa. Podle agentury Reuters výpadek zasáhl Spojené státy, Německo, Singapur, Francii a Švýcarsko.

Společnost Microsoft, pod kterou vyhledávač Bing patří, blokování výsledků označila za „neúmyslnou lidskou chybu“, kterou se snaží napravit.

Čínský trh

Jakékoliv odkazy na protesty z náměstí Nebeského klidu jsou v samotné Číně zakázané. Blokování výsledků vyhledávačem Bing však čínské hranice překračuje.

Zemřel autor fotografie muže stojícího před tanky na námětí Nebeského klidu, vyvolal ji v koupelně

Číst článek

Menší vyhledávače využívající licencí Microsoftu se podle deníku s blokováním výsledků také potýkají. Naproti tomu konkurenční Google výsledky omezené nemá.

Opatření přichází ve chvíli, kdy čínská vláda už podruhé zakázala připomínkovou akci v Hongkongu a rostou obavy z ekonomických tlaků, ke kterým se Čína může uchylovat, aby svou cenzuru rozšířila do zahraničí.

Americké technologické firmy proto musí často balancovat mezi využíváním rozsáhlého čínského trhu a tamních cenzurních požadavků.

I'd love to hear @Brad Smith explanation on this.

I know Microsoft censor for the CCP in China, but this search is from the US.

20:23 – 04. 06. 2021

474 1190

Tajné nástroje cenzury

Například minulý týden se americký herec John Cena veřejně omluvil za to, že Tchaj-wan nazval „zemí“, připomíná Guardian. Čína přitom takové označení netoleruje, protože Tchaj-wan považuje za své území.

V Hongkongu zatkli organizátorku piety za oběti masakru na náměstí Nebeského klidu

Číst článek

V roce 2016 také deník The New York Times informoval o tajném cenzurním nástroji, který měl společnosti Facebook umožnit rozšíření na čínský trh. Podobný projekt odhalili o dva roky později také zaměstnanci Googlu, který se z Číny stáhnul v roce 2010.

Microsoft Bing je jedním z mála vyhledávačů dostupných na čínském území. Firma totiž plní cenzurní podmínky čínského režimu a blokuje odkazy na nepřátele čínského režimu, jako je dalajlama, protestující z náměstí Nebeského klidu nebo hnutí Falun Gong.

Podle Guardianu vyhledávač Bing v roce 2014 blokoval podobné výrazy i pro čínsky mluvící uživatele ve Spojených státech.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme