Připravit další generace na válku. Na školách v Rusku se budou učit, jak vyrábět a ovládat útočné drony
Ruská vláda oznámila program, který má další generace připravit na válku. Ministerstvo školství při té souvislosti nakoupí 17 tisíc dronů. Zatím není jisté, kteří učitelé budou v téhle oblasti vyučovat, ani jestli budou mít dostatek příslušných znalostí. Další možnost je, že vyučovat manipulaci s drony budou třeba veteráni z Ukrajiny, píše španělský deník El País.
Průpravu získají učitelé ve více než 500 školách. „Je nezbytné, aby byl program připraven do prvního září,“ zdůraznil místopředseda vlády Andrej Bělousov na zasedání vlády. Armádní výuka se v Rusku stává čím dál běžnější, vysloužilí vojáci z Ukrajiny chodí do škol čím dál častěji, informoval El País.
‚Přežila jsem jednu válku a přežiju i tuhle.‘ 98letá Ukrajinka utekla z Doněcku, ušla deset kilometrů
Číst článek
Přestože mají drony různá využití, Rusko se hodlá zaměřit na ta bojová. Ruský prezident Vladimir Putin v minulosti uznal, že drony hrají velikou roli v moderním způsobu boje, a že jich Rusko má nedostatek. „To je naše Achillova pata,“ řekl.
Kreml rovněž obnovil sovětskou tradici ve vzdělávacích zařízeních – základní výcvik mladistvým před povoláním k povinné vojenské službě ve věku 18 až 30 let. Přestože zákon zakazuje mladým brancům bojové nasazení, velitelé se snaží přesvědčit nové rekruty, aby podepsali profesionální smlouvu s armádou a mohli být vysláni bojovat na Ukrajinu.
Nový předmět se jmenuje Základy bezpečnosti a obrany vlasti a bude se vyučovat od 1. září příštího roku. Zabere 36 hodin ročně a bude zahrnovat základní vojenský výcvik v posledních dvou ročnících střední školy, včetně používání střelných zbraní.
Ruský Červený kříž je obviněn z převýchovy ukrajinských dětí, v čele stojí Putinův podporovatel
Číst článek
Kurzy vlastenectví
Ve školním roce 2022 byl zaveden povinný předmět Důležité rozhovory, v němž se každé pondělí studenti učí hesla diktovaná Kremlem.
Mezi nimi je i kurz vlastenectví, kde desetileté děti musí odříkat fráze jako: „Nešetři sil ani života pro vlast“, „Štěstí vlasti má větší cenu než život sám“ a „Není třeba se bát zemřít za vlast“.
Kromě jiných zkreslení dějin Kreml studentům zprostředkovává také to, že protesty Ukrajinců proti vládě Viktora Janukovyče v letech 2013 a 2014 byly „vojenským pučem“ podporovaným USA a NATO, v jehož důsledku vznikl podle kremelské verze událostí „ukrajinský neonacismus“.