Firma Bonduelle odmítá tvrzení, že dodává své výrobky ruským vojákům. Reaguje na fotografie ze sítí
Francouzská společnost Bonduelle odmítla, že by dodávala své výrobky ruským vojákům. Reagovala tak na snímky s konzervami francouzské značky a dopis v ruštině, který se objevil na sociálních sítích. Někteří uživatelé na twitteru vyzývají k bojkotu francouzského výrobce.
Na fotografiích šířených na sociálních sítích je vidět několik zeleninových konzerv značky Bonduelle. Hned vedle nich je vojenský nátělník a na snímku je také dopis v ruštině s nadpisem Bonduelle, ve kterém je přání vojákům k Novému roku a k rychlému vítězství.
Příspěvek se údajně nejdříve objevil na ruské sociální síti VKontakte bez data určení, ale s upřesněním, že k firma Bonduelle rozdala 10 000 podobných balíků. Na příspěvek na sociálních sítích ve Francii upozornil novinář Stéphane Kenech, který spolupracuje s několika médii včetně francouzské veřejnoprávní televize.
🇫🇷 Firma @Bonduelle Group odmítla dodávky svých výrobků 🇷🇺 vojákům. Reagovala tak na kritiku na soc.sítích, kde se objevily fotografie konzerv, vojenský nátělník a dopis v ruštině přející rychlé vítězství. Podle Bonduellu je to fake, balíky vojákům prý nedodává🧵1/2
@iROZHLAS.cz
07:09 – 03. 01. 2023
Vedení Bonduelle odmítlo, že by dodávalo své výrobky ruským vojákům, a označilo příspěvek za falešný. Generální ředitel společnosti Guillaume DeBrosse už před časem televizi BFM TV potvrdil, že firma zůstává v Rusku.
Má zde tři továrny, ze kterých dopravuje potraviny zhruba 90 milionům lidí, a to nejen v Rusku, ale i do dalších zemí v tomto regionu.
„Cílem naší firmy je lidem poskytovat jídlo. Nejsme ve válce proti obyvatelům Ruska, Kazachstánu nebo Střední Asie. Chceme se na druhou stranu ujistit, že budeme moci jako producenti nezbytných výroků pokračovat v naší potravinové misi,“ řekl DeBrosse.
Zdůraznil také, že firma dodržuje všechny sankce zavedené proti Rusku v reakci na invazi na Ukrajině. Vedení společnosti nicméně potvrdilo, že se firma každého každoročně zapojuje do sběru potravinově potravin pro nejchudší do potravinových bank.
Tato aktivita prý ale v žádném případě nemá spojitost s armádou. Podle deníku Le Parisien firma v Rusku zaměstnává 1000 lidí, tvoří tam zhruba 5 % svého obratu. Společnost chce nadále zůstat v Rusku, ale už tam prý neplánuje dál investovat a růst.
Nejvíce firem z celé EU ovládají Rusové v Česku. Stát nově může zakázat ‚toxickou‘ investici ze zahraničí
Číst článek
V Rusku zůstává například síť obchodů Leroy Merlin, síť obchodů, která poskytují vybavení pro domácí kutily a zahrádkáře. Zůstává také síť obchodů s potravinami Auchan.
Na druhou stranu se ze země stáhla automobilka Renault nebo mlékárenský gigant Danone, který v Rusku před invazí na Ukrajinu zaměstnával 8000 lidí.
Ke stažení francouzských firem z Ruska vyzýval loni v parlamentu i ukrajinský prezident. Volodymyr Zelenskyj zde vybízel k tomu, aby francouzské společnosti nepodporovaly ruskou válečnou mašinérii. Podobně se nedávno ve francouzském parlamentu vyjadřoval i ukrajinský premiér Denys Šmyhal.