Šíření mezi mladými i možné riziko pro těhotné. Co naznačují o britské mutaci zkušenosti ze zahraničí
Britská mutace koronaviru, která se už šíří v desítkách zemí včetně Česka, vyvolává obavy zejména kvůli vysoké nakažlivosti a jejímu rychlejšímu šíření. Poradci britské vlády nicméně varují, že v porovnání s původní variantou může způsobovat také vážnější průběhy, a být dokonce smrtelnější. Izraelské úřady zase upozorňují, že anglická varianta ve větší míře postihuje mladší ročníky i těhotné, kterým proto doporučuje nechat se na covid očkovat.
Je to už více než pět týdnů, co britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v rozhovoru pro BBC přiznal, že „se nová varianta (koronaviru) vymkla kontrole“, a premiér Boris Johnson varoval, že může být až o 70 procent nakažlivější.
Nemocnice ve Slaném bojuje s britskou mutací covidu. ‚Za tři týdny se nakazilo 80 lidí,‘ řekl ředitel
Číst článek
Zkušenosti zhruba sedmi desítek zemí, kde se britská varianta nesoucí označení VUI-202012/01 nebo také B.1.1.7 od té doby objevila, její vysokou nakažlivost potvrzují. O kolik přesně je přenos v porovnání s původní verzí rychlejší, stále jasné není, průměrně to ale je zhruba o 50 procent.
Agresivitu, s jakou se takzvaná „britská mutace“ šíří, pozorují i zdravotníci v Česku. Podle Státního zdravotního ústavu byla britská mutace zachycena už ve více než 200 případech. Ze zpětné analýzy zároveň vyplývá, že se v zemi šíří minimálně od začátku prosince.
„Dosud jsme vídali, že se v provozu nakazili dva tři lidé, a teď najednou během dvou dnů padli všichni. A to jsme nevídali,“ popsal v úterý Radiožurnálu Štěpán Votoček, ředitel nemocnice ve Slaném, kde se britská mutace také potvrdila.
Vysoká míra nakažlivosti nicméně není jediným důvodem, proč britská mutace ve světě vyvolává obavy. Ty podpořila především slova premiéra Borise Johnsona z konce minulého týdne, podle kterého první vědecké důkazy naznačují, že mutace může být o 30 až 40 procent smrtelnější.
Tvrzení předsedy vlády Spojeného království část vědecké veřejnosti kritizovala s tím, že k takovým závěrům ještě není k dispozici dost dat, a zdrženlivě se k tomu staví také Světová zdravotnická organizace. Pojďme se tedy podívat, o jaká data se poradci Johnsonova kabinetu opírají a jaké mají s britskou mutací zkušenosti nejen ve Spojeném království, ale například také v Izraeli, kde se nová varianta také rychle šíří.
Varování britských odborníků
„Nejenže se šíří mnohem rychleji, teď se navíc zdá, že nová varianta, která byla poprvé odhalena v Londýně a na jihovýchodě země, může být podle některých důkazů spojená také s vyšší smrtností,“ uvedl minulý týden Johnson.
Konvalinka: S očkováním si musíme pospíšit. Kvůli britské mutaci viru nebudou současná opatření stačit
Číst článek
Hlavní britský vědecký poradce vlády Patrick Vallance k tomu dodal, že zatímco při nákaze původní variantou umíralo v průměru deset lidí z tisíce, u nové mutace je to 13 až 14 lidí. Přestože oba upozornili, že data ještě nejsou zcela průkazná, varování Londýna připoutalo pozornost médií ze všech koutů světa.
Britská vláda přitom vychází ze závěrů své poradní skupiny pro nové respirační viry NERVTAG (New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group). Ta se opírá o několik dalších studií vypracovaných mimo jiné výzkumníky z Exeterské univerzity či Královské univerzity v Londýně, které zkoumaly data získaná v britských nemocnicích. Všechny přitom došly k závěru, že smrtnost je v případě nové britské mutace vyšší.
Podle NERVTAGu například Anglický úřad pro veřejné zdraví (PHE) sledoval dvě zhruba 15tisícové skupiny pacientů, z nichž jedna měla původní variantu viru a druhá takzvanou „britskou mutaci“. A zatímco z první skupiny zemřelo 65 osob, z druhé 104.
„Je možné, že zatím nevidíme celý obraz,“ cituje agentura Reuters epidemioložku z PHE Susan Hopkinsovou. Analýzy podle ní sice vycházejí z relativně omezeného počtu lidí, kteří se již novou variantou nakazili, prozatímní důkazy ale skutečně „poukazují na vyšší riziko úmrtí“.
Imunolog Hel: Promořujeme se. Jen sbíráme raněné a necháváme koronavirus pustošit zemi
Číst článek
„Stále se objevují informace o této variantě a neustále také pracujeme na úplném pochopení jejího chování,“ dodává Hopkinsová.
O britské mutaci už je nicméně známo především to, že se dokáže silněji vázat na cílové lidské buňky. V místě, kde se virus váže na buňku, se totiž chová jinak než původní varianta – pevněji se k buňce přichytí a lépe odolává tlaku protilátek.
„To je nejpravděpodobnější biologické vysvětlení jak pro zvýšenou schopnost se přenášet, tak pro možnou vyšší závažnost (průběhu onemocnění),“ tvrdí odborník na nové infekční nemoci a předseda NERVTAGu Peter Horby.
Mikrobiolog Simon Clarke podle agentury Reuters zase podotýká, že pevnější vazba na buňky může vyvolat „silnější přehnanou reakci imunitního systému“, která následně způsobuje těžké stavy pacientů, a může být dokonce fatální.
Zda má britská mutace skutečně vliv na průběh onemocnění, ale stále prokázané není a názory odborníků se liší.
„Zatím nejsou doloženy informace, že by mutace měla jiné klinické příznaky nebo jiný důsledek pro člověka,“ uvedla minulý týden pro Radiožurnál pověřená ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Že by nová varianta B.1.1.7 způsobovala vážnější průběh onemocnění, ale nepozoruje například ani ředitel nemocnice ve Slaném.
Mladší ročníky i těhotné
Britští odborníci zároveň prověřují i to, zda nová mutace znamená vyšší riziko pro lidi mladších věkových ročníků. Upozorňuje na to list Wall Street Journal, podle kterého si lékaři ve Spojeném království začali během prosince všímat, že na jednotkách intenzivní péče končí větší počet žen a lidí nižšího věku. Závažnější průběhy covidu-19 se přitom dosud objevovaly nejčastěji u mužů a lidí nad 65 let.
Nová mutace koronaviru odřízla Británii a způsobila chaos v dopravě. Jak vznikla a proč vyvolává obavy?
Číst článek
V Londýně a v jihovýchodní části Anglie, kde se nová varianta začala na podzim loňského roku šířit jako první, klesl průměrný věk pacientů přijatých na jednotkách intenzivní péče z 61,4 roku (data platná pro září až konec listopadu) na 58,9 roku (začátek prosince až 21. ledna). Za stejné období přitom vzrostl i počet hospitalizovaných žen na JIP z 30,1 na 35,1 procenta.
Zdaleka ne všichni lékaři v Británii ale výše popsané změny připisují nástupu nové mutace, která se v zemi stala již dominantní variantou koronaviru. Podle některých jde o důsledek změn chování společnosti během prázdnin, kdy se mladší lidé častěji sdružovali a tím zvyšovali i riziko nákazy.
Podobné zkušenosti s mutací nicméně pozorují také úřady v Izraeli, kde podle odhadů vládních poradců britská varianta v současnosti tvoří zhruba 40 až 50 procent všech nových případů. Sharon Alroy-Preisová, šéfka odboru veřejného zdraví izraelského ministerstva zdravotnictví, podle listu Times of Israel popisuje, že nakažlivější britská podoba viru postihuje ve zvýšené míře nejen lidi mimo seniorské skupiny, ale také děti.
„Ve věkové skupině šesti až devíti let vidíme nárůst infekcí, což je přesně ta věková skupina, která se má (na konci měsíce) vrátit do školy,“ varovala Alroy-Preisová zákonodárce na půdě izraelského Knesetu.
Sestra z Tel Avivu: Pro Izraelce je očkování lístkem ke svobodě. Vše jde hladce, s Českem se to nedá srovnat
Číst článek
Ředitelka odboru pro veřejné zdraví zároveň označila za „bezprecedentní“ počet lidí na ventilátorech a upozornila, že roste počet těhotných žen, u kterých se po nákaze britskou mutací objevují těžké průběhy onemocnění. Před tím v rozhovoru pro iROZHLAS.cz minulý týden varovala také zdravotní sestra Martina Paletová, která pracuje v telavivské nemocnici Ichilov.
„Anglická mutace to trochu otočila. Například u nás v nemocnici je v tuto chvíli deset těhotných žen, které jsou v kritickém stavu, a to jsme doteď neměli… Lidé, kteří aktuálně leží v izraelských nemocnicích, jsou opravdu spíše mladší ročníky. To je obrovský rozdíl v porovnání se situací v září nebo říjnu, kdy šlo většinou o lidi starší 65 let, lidi s cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem,“ popsala Paletová.
Kvůli zvyšujícímu se počtu těhotných žen, které po nákaze koronavirem skončily v nemocnicích, tak izraelské ministerstvo zdravotnictví minulý týden těhotným ženám doporučilo se nechat proti covidu-19 také očkovat. Naopak Světová zdravotnická organizace před vakcinací těhotných varuje.
„V pěti takových případech, které jsme byli schopní do této doby prověřit, šlo o britskou variantu. Pozorujeme tedy určitou změnu chování pandemie,“ vysvětlila rozhodnutí ministerstva Alroy-Preisová.
Vakcíny zatím obstály
Jestli britská mutace může být nejen nakažlivější, ale také nebezpečnější, stále není vědecky zcela podloženo, zejména kvůli jejímu rychlému šíření se už nicméně řada zemí po celém světě rozhodla na novou situaci reagovat.
Čech v Rakousku: Vláda komunikuje jasně a zavřené podniky podporuje. Testování na covid dělají i lékárny
Číst článek
Ve snaze zpomalit nárůst počtu případů Izrael v pondělí přerušil veškerou leteckou dopravu, Rakousko zavedlo povinnost nosit v obchodech nebo hromadné dopravě namísto pouhých roušek respirátory třídy FFP2 a například Nizozemsko v obavách z britské mutace rozhodlo poprvé od druhé světové války zavést noční zákaz vycházení.
Dobrou zprávou nicméně zůstává, že britská mutace zjevně neovlivňuje funkčnost vyvinutých vakcín.
V dosavadních laboratorních testech obstála vakcína od firem Pfizer a BioNTech, kterou se v Česku a ostatních zemích Evropské unie očkuje už od druhé poloviny prosince, a úspěchy hlásí také americká biotechnologická společnost Moderna. I v jejím případě vědci v testech zjistili, že je její vakcína stejně účinná proti britské variantě jako proti „normálnímu“ koronaviru.