Brusel varoval Česko před kácením na Šumavě, hrozí i žalobou

O českých metodách boje s kůrovcem se už ví i v Bruselu. Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik poslal dopis ministrovi Chalupovi s varováním před kácením stromů na Šumavě. Reagoval tak na stížnosti a upozornění, které do Bruselu přišly. Národní Park Šumava je totiž lokalitou zařazenou do programu Natura 2000 a vztahují se na něj přísnější unijní pravidla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napis Národní park Šumava

Napis Národní park Šumava | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Komisař se podle svého mluvčího Joea Hennona dozvěděl o rozsáhlém kácení stromů na Šumavě, tedy oblasti zařazené do programu Natura 2000.

Očekává proto, že se tyto aktivity okamžitě zastaví a česká vláda provede hodnocení dopadů takového zásahu na životní prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mluvčím komisaře pro životní prostředí Joe Hennonem mluvil bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

„Je to velmi důležitý ekosystém a je to velmi významná lokalita nejen v České republice, ale v celé střední Evropě. Jsou tam chráněné druhy rostlin a živočichů. To, co se tam teď děje, tento ekosystém ohrožuje,“ citoval Hennon z dopisu mluvčí komisaře Potočnika.

Na dotaz Českého rozhlasu, zda snaha zastavit postup kůrovce není dostatečným důvodem pro kácení, mluvčí odpověděl:

„To je právě to, co bychom byli rádi, aby nám česká vláda vysvětlila. Je samozřejmě možné provádět takové zásahy i v oblastech zařazených do programu Natura 2000, ale musí být odůvodněné. Od české vlády tedy čekáme v první řadě vysvětlení, proč takto postupuje a jestli se to vůbec dá zdůvodnit. Dostali jsme totiž na to hodně stížností od různých lidí. Proto jsme do Prahy vzkázali, že očekáváme, že aktivity na Šumavě zastaví a odpoví na naše pochybnosti.“

Dřevaři začali kácet u Modravy napadené stromy, aktivisté jim zatím nebrání

Číst článek

Odpověď z Prahy komise čeká v řádu dnů až týdnů. Hennon zdůraznil, že v případě porušení práva o evropském programu Natura 2000 nebude Evropská komise váhat podniknout proti Česku právní kroky, aby vynutila dodržování evropské legislativy.

„Doufáme, že se to obejde bez toho, abychom museli sáhnout k vynucení práva. Ale když Česko nic nepodnikne, zahájíme proces, který může vést až k Soudnímu dvoru Evropské unie v Lucemburku. Takový soud by mohl trvat roky. Může ale skončit až uložením pokuty,“ uvedl mluvčí eurokomisaře Potočnika.

Schwarzenberg: Není možné to 'ošulit'

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg považuje varování Evropské komise za oprávněné. K Šumavě je podle něj třeba se chovat jako k národnímu parku a ne jako k něčemu, co se za něj vydává. Vždy se prý totiž najde nějaká výmluva, proč dělat něco, co by se dělat nemělo.

„Nekácet. Buď chceme národní park, nebo ne. Ale ošulit to, to se mi nelíbí. Proto také teď Brusel poslal jasný dopis a zahájí snad i proces proti nám. My si myslíme, že můžeme celý svět ošulit. To není možné,“ řekl Schwarzenberg.

Ve sporné šumavské lokalitě Na Ztraceném od dnešního rána pracuje 15 dřěvorubců. Podle vedení národního parku má padnout 700 stromů a stejný počet mají dělníci loupat na stojato. Ředitel správy NP Šumava Jan Stráský považuje kácení za legální, opačný názor mají odpůrci, a podali proto stížnost na Českou inspekci životního prostředí.

Pavel Novák, Martin Hromádka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme