Bulharsko čelí kritice kvůli přístupu k ukrajinským uprchlíkům. Panují obavy ze ztížení jejich integrace

Bulharská vláda čelí kritice kvůli způsobu, jakým přistupuje k programu, který má za cíl přesunout ukrajinské uprchlíky z hotelů do státních zařízení. Bulhaři se podle serveru Balkan obávají, že postup úřadů znesnadní integraci desítek tisíc utečenců do společnosti.

Svět ve 20 minutách Sofie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé z Mariupolu čekají na autobus do Polska

Bulharská prozatímní vláda se od konce října snaží přemístit uprchlé Ukrajince z přímořských hotelů, které jim poskytly dočasné ubytování (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Bulharská prozatímní vláda se od konce října snaží přemístit uprchlé Ukrajince z přímořských hotelů, které jim poskytly dočasné ubytování. Přestěhovat se mají do státních zařízení, včetně vojenských kasáren a rezidencí odborů známých svými skrovnými životními podmínkami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Původně se měli uprchlíci přestěhovat do začátku listopadu. Ve středu ale kabinet termín prodloužil o další čtyři měsíce. Aktivisté ve Varně, největším bulharském pobřežním městě, varovali vládu, že pokud by teď přistoupila k přesunu, zavládne mezi uprchlíky zmatek.

Mnozí si totiž nebyli jistí, kam se mají přestěhovat a co se stane s jejich dětmi, které už nastoupily do škol. Nejasnosti panovaly také ohledně toho, jak se přestěhují lidé trpící chronickými onemocněními.

„Chystaný přesun vyvolá chaos,“ řekl zástupce Ukrainian Home, soukromého kulturního a komunitního centra, které v roce 2017 založila ukrajinská komunita ve Varně. Uprchlíci podle něj doufají, že se nebudou muset stěhovat, protože se tamním podmínkám do velké míry přizpůsobili.

3:35

Kde budou bydlet lidé z Ukrajiny? Solidární podpora se prodlouží, část Ukrajinců na tržní nájmy nemá

Číst článek

Krassimir Kanev, předseda bulharského Helsinského výboru, má za to, že program na přemístění měl být od začátku naplánován lépe.

„Lidé v nouzi by měli požívat ochrany delší dobu, aby se nemuseli stěhovat z místa na místo,“ míní Kanev a doplňuje, že „přesun narušuje každodenní život uprchlíků a v žádném případě nepřispívá k jejich začlenění do bulharské společnosti“.

Podle nadace „Bulharsko pro Ukrajinu“ a bulharského Červeného kříže je v zemi zhruba 20 tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří jsou závislí na státní pomoci s ubytováním a teď žijí v hotelích. Už jmenované komunitní centrum ve Varně odmítá názor některých Bulharů, že utečenci žijí v přepychu za peníze daňových poplatníků.

Stát nicméně tvrdí, že současná situace je neudržitelná. Bulharsko už podle ministerstva pro cestovní ruch vynaložilo více než 250 milionů eur na ubytování, dopravu a kompenzace hoteliérům. Další peníze na tyto účely už prý jednoduše nemá.

Podobný spor

Aktuální spor připomíná podobnou snahu o přemístění uprchlíků z konce jara, kdy hoteliéři znervózněli kvůli blížící se turistické sezóně.

Utečenci se museli přestěhovat do státních zařízení, část z nich si ale stěžovala na špatné podmínky a mnozí se brzy vydali do jiných zemí. Jejich pokoje v černomořských hotelích pak nahradili další ukrajinští uprchlíci, kteří přišli v dalších vlnách.

1:43

Do Prahy stále míří uprchlíci z Ukrajiny. Sehnat bydlení je problém, pomoc nabízí méně lidí než dřív

Číst článek

I někteří Ukrajinci začínají protestovat, píše Balkan Insight. Na přelomu října a listopadu uspořádala více než stovka lidí demonstraci v letovisku Sunny Beach ve Varně. Společně na ní protestovali uprchlíci, zaměstnanci i majitelé hotelů.

„Někteří z těch lidí sem přišli nedávno, unikli bombovým útokům,“ popsal jeden z hoteliérů bulharskému rozhlasu. „Čekají a ptají se, jestli jim můžeme dát jídlo i zítra. Nevidím ale důvod, proč by hoteliéři neměli mít možnost posoudit, jestli mohou v poskytování pomoci v rámci programu pokračovat,“ dodal majitel ubytovacího zařízení.

Prozatímní ministr vnitra Ivan Dermendžiev médiím řekl, že státní zařízení mají kapacitu pro zhruba 34 tisíc lidí a že i přes stížnosti jsou životní podmínky v nich v pořádku.

Helsinský výbor však bil na poplach, když úřady umístily 25 uprchlíků, včetně jedenácti dětí, do centra pro ilegální migranty v malém městě Elhovo v jihovýchodním Bulharsku.

„Podmínky v tomto táboře určené k nucenému zadržení jsou absolutně nevhodné pro pobyt dětí a lidí ve zranitelné situaci,“ uvedl výbor. Úřady se ale nenechaly odradit. Začátkem listopadu do centra přesunuly dalších deset uprchlíků.

10. listopadu Ukrajinci v několika střediscích protestovali znovu. Na sociálních sítích pak někteří lidé vyjádřili podezření, že manažeři hotelů podporují demonstrace, aby nepřišli o státní peníze, uzavírá server Balkan Insight.

Poslechněte si celý díl pořadu Svět ve dvaceti minutách.

Alžběta Jurčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme