„Prigožin sobotním pochodem na Moskvu ukázal, že je ruský režim daleko slabší, než se čekalo,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Jaroslav Bílek z Institutu politologických studií FSV UK.
Kdo má pod kontrolou metropoli Chartúm, není v tuto chvíli jasné. Střety propukly v sobotu právě v metropoli, odkud se rozšířily i do řady dalších míst 45milionové země na severovýchodě Afriky.
Při útoků ozbrojenců v Burkině Faso zemřelo nejméně 22 civilistů a tři policisté. Burkina Faso čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát.
Ve všech procesech, kterým Su Ťij čelí, političce hrozí až 120 let vězení. Podle agentury AP v zahraničí převažuje názor, že procesy mají zabránit, aby se Su Ťij vrátila do politiky.
Evropské země se z afrického regionu ale zcela stáhnout nechtějí. Momentálně hledají náhradní hostitelksou zemi, ve které by působily. V potaz připadá Niger.
„Kamarádi se mě snažili uklidnit, že je takový krok pro rodiny, které čelí velkému tlaku, nevyhnutelný. Ale zlomilo mi to srdce,“ říká šestadvacetiletý Barmánec, kterého se zřekli vlastní rodiče.
„Vláda lituje ztráty jedenácti chrabrých mužů. Byli mezi nimi vojáci i příslušníci polovojenských sil a čtyři civilisté,“ řekl mluvčí vlády Fernando Vaz.
„Varuji ty, kteří se budou řídit pouze svými sobeckými zájmy,“ zdůraznil nový vojenský lídr Burkina Fasa podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damiba a dodal, že bude ke zrádcům nekompromisní.
Úřady na mnoha místech země přerušily přístup k internetu, demonstranti se proto k sobotním celostátním protestům svolávaly přes letáky, SMS zprávy, graffiti i sousedská setkání.
„Všechny obchody jsou zavřené. Nikdo se nepohybuje po ulicích. Nemůžete si nic moc koupit. Lidé přestaly chodit do práci,“ popisuje Češka Linda Piknerová, která je v Súdánu v rámci Expedice Z101.
Ministerstvo informací, které stále kontrolují premiérovi stoupenci, události označilo za vojenský převrat. Do ulic vyšly tisíce lidí, kteří s pučem nesouhlasí. Z Chartúmu byla hlášena střelba.
Mezi zadrženými je také člen súdánské suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi, který je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti. Zatčen byl rovněž premiérův mediální poradce.
V únoru v Barmě proběhl vojenský převrat. „Armáda v některých oblastech páchá zločiny hraničící s genocidou,“ říká ředitelka Barmského centra Praha Sabe A. Soe.
Su Ťij čelí již z dřívějška obviněním například z nelegálního dovozu vysílaček, šíření informací, jež vedly ke společenským nepokojům, či z porušování restrikcí spojených s šířením covidu-19.
„Je třeba jednat rychle. Příležitost zvrátit vojenský převrat se zmenšuje,“ uvedla před Valným shromážděním zmocněnkyně OSN pro Barmu Christine Schranerová Burgenerová..
Obhájci lidských práv proces kritizují. Obvinění proti političce jsou podle nich smyšlená a politicky motivovaná, aby už nemohla kandidovat v dalších volbách.
V Barmě vznikly desítky nových milic a ozbrojených skupin odhodlaných postavit se armádě, odborníci proto upozorňují, že se v zemi schyluje k občanské válce.
Francie nemá v úmyslu nechat své vojáky v Africe navždy. Už loni Macron opakoval, že Francie musí být připravená z Mali odejít. Jestliže tam zůstávala, tak to bylo na žádost několika afrických států.
Vajíčka zdobila mimo jiné barmská vlajka, podobizna svržené vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, různé nápisy a gesto tří zdvižených prstů, které se stalo symbolem poklidných demonstrací.
„Pokud bych z armády odešel, pošlou mě do vězení. A když uteču, budou mučit mou rodinu,“ říká pro americký deník jeden z členů barmské armády, která má od začátku puče na svědomí už stovky životů.
Další slyšení sesazené premiérky a bývalé ministryně zahraničí Su Ťij se soudem má proběhnout ve středu, a to opět formou videohovoru. Obviněna je již z nelegálního dovozu citlivého zboží.
Během víkendových protestů zemřeli minimálně další čtyři lidé, alespoň jeden z nich byl zasahující policista. Kromě Mandalaje se podle posledních zpráv přesunuly protesty i do Rangúnu.
Maun Win Kchain Tha z úkrytu vede skupinu politiků, kteří se odmítli smířit s únorovým převratem. V prvním projevu k veřejnosti nyní řekl, že „národ čelí nejtemnější chvíli, ale brzy nastane svítání“.
„Bezpečnostní složky se snaží využít nočních nájezdů a brutálního týrání k vyvolání strachu a zničení lidového odporu namířeného proti vojenské vládě,“ popisuje lidskoprávní organizace dění v Barmě.