Do Bruselu jela měnit zkušenosti. ‚Komise má pověst kafkovské instituce, otevřenost mě překvapila,‘ říká
Ministerstva do Evropské komise posílají své experty, aby si tam vyměnili zkušenosti a získali kontakty. Patří mezi ně Karolina Zázvorková. V seriálu o Češích v Bruselu jsme s ní pátrali, kdo jsou bruselští úředníci. Z nálepky „nikým nevolený byrokrat“ prý těžkou hlavu nemá.
Ministerstvo životního prostředí na pár let vyměnila za malou kancelář v jedné z budov Evropské komise v Bruselu. Karolina Zázvorková patří mezi zhruba 800 takzvaných národních expertů – lidí, které státy dočasně posílají do belgické metropole.
Karolina Zázvorková, Češka v Bruselu. Poslechněte si další příspěvek z pravidelného seriálu o tom, jak funguje Evropská unie
„Jsem vyslaná, abych předala své zkušenosti z Česka a získala nové. Úkolem národních expertů je také navázat kontakty a udržet úzký vztah mezi komisí a státy. Evropská komise není uzavřená ve slonovinové věži,“ popisuje pro Radiožurnál.
Státy kopírují evropské normy
Její agendou se v Bruselu stala oblast nakládání s elektronickým dopadem. Některé látky v elektronice jsou v Evropské unii zakázané.
„Jde o látky vysoce nebezpečné pro lidské zdraví a životní prostředí. U kadmia a olova jsou desetiletí vědeckého výzkumu, která bez jakýchkoliv pochyb ukazují jejich vysoce toxický dopad na nervový systém dospělých i dětí. Přidávají se k tomu postupně i další látky, jako ftaláty, které jsou relativně nové, ale i u nich se ukazuje značný vliv na zdraví,“ vysvětluje.
Nakládání s odpady by mohl řešit každý stát sám. Unijní země se ale dohodly na společných pravidlech. Podle Zázvorkové tato legislativa usnadňuje obchod na vnitřním trhu a pomáhá zabraňovat situaci, kdy by země s volnějšími normami mohla sloužit jako cíl pro vývoz odpadu.
Češi v Bruselu
Evropská unie, to jsme také my Češi. Ve volbách do Evropském parlamentu koncem května rozhodneme o jejím dalším směřování. Radiožurnál po celý týden v seriálu Češi v Bruselu představuje unijní instituce prostřednictvím Čechů a Češek, kteří v nich pracují.
Směrnice, která do její agendy spadá, je podle Zázvorkové příkladem síly Evropské unie ve světě. Více než čtyři desítky zemí totiž tuto unijní normu dobrovolně v podstatě zkopírovaly do své národní legislativy. Evropským pravidlům se přizpůsobují i zahraniční firmy.
„Nemohou si pořizovat produkční linky pro každý výrobek zvlášť. To, že je evropský trh nejsilnější na světě s nejvyššími standardy pro životní prostředí, má na firmy vliv. Přizpůsobují evropským normám celý dodavatelský řetězec a to má dopad na životní prostředí globálně,“ přibližuje.
Kdo jsou bruselští úředníci
Evropská komise zaměstnává celkem 32 tisíc lidí – úředníků, překladatelů a podpůrný personál. Často používané označení ‚nikým nevolený byrokrat‘ se Karoliny Zázvorkové jako národní expertky podle jejích slov nedotýká: „Myslím, že to nevadí ani ostatním kolegům. Neodpovídá to ale pravdě.“
„Razítko tady nepoužívá asi nikdo, moji kolegové jsou ze všech zemí EU. Jsou tady právníci, chemici nebo inženýři, kteří studovali technologie životního prostředí. Je to široká paleta lidí,“ popisuje.
Své pracovní dny v Bruselu Karolina Zázvorková líčí jako běžné úřednické – schůzky, účast a přednášení na konferencích, psaní legislativních návrhů, studium.
Pomáhá s plenárním zasedáním europarlamentu. ‚Je neskutečné, že spolu 28 zemí dokáže vyjít,‘ říká
Číst článek
Překvapením pro ni prý bylo, že komise není tak uzavřená, jak čekala.
„Evropská komise má pověst kafkovské instituce, která je izolovaná a tajnůstkářská a která tvoří nesmyslné návrhy bez toho, aby do nich někdo předem viděl. Zejména členské státy se ale mohou účastnit od zrodu návrhu až po schválení,“ tvrdí Karolina Zázvorková. Každý podle ní může také úředníky kontaktovat a předat jim informace.
Mýty kolem Evropské unie podle ní mohou být nebezpečné: „Podceňuje se, jak negativně nás může světové dění bez ochranného křídla EU ovlivnit. Samozřejmě zdravá skepse je důležitá, vždycky bychom se měli kriticky zamýšlet nad tím, co stát nebo unie dělá.“
Podle loňského průzkumu Eurobarometr Evropské unii nevěří 56 % Čechů, nižší důvěra je už jen ve Spojeném království (57 %) a Řecku (69 %).