Zrádce, nebo hrdina? Starosta Chersonu spravoval město i za ruské okupace, nyní je nezvěstný

Na konci února 2022 neutekl před postupujícími Rusy. Místo toho starosta Chersonu Ihor Kolychajev zůstal ve funkci a snažil se, aby ve městě svítila světla a jezdily autobusy. Těsně před osvobozením města se ale ztratil a dodnes nikdo neví, co se s ním stalo. Nejpravděpodobnější variantou je, že jej agenti FSB odvlekli na ruské území. Jak upozorňuje server The New York Times, pro řadu lidí je hrdina, jiní jej viní z kolaborace.

Cherson (Ukrajina) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graffiti namalované ruskými vojáky na podporu ruské invaze na Ukrajinu v budově, kde byli během ruské okupace Chersonu mučeni Ukrajinci

Graffiti namalované ruskými vojáky na podporu ruské invaze na Ukrajinu v budově, kde byli během ruské okupace Chersonu mučeni Ukrajinci | Foto: Celestino Arce/NurPhoto | Zdroj: Reuters

Když už Rusové měli v rukou téměř celý Cherson, přišli za starostou Ihorem Kolychajevem ukrajinští vojáci a vyzvali jej k tomu, aby město opustil. „To nemohu, protože jsem občanem Ukrajiny, protože si mě lidé zvolili a já je neopustím,“ měl jim odpovědět starosta. Tedy ale aspoň podle svědectví jeho tehdejšího bodyguarda, který ho chránil i během okupace.

Dvaapadesátiletý starosta později na facebook, kde byl aktivní i během okupace, napsal: „Mým úkolem je zachovat náš společný domov a udržovat naše město v pořádku.“

Der Bürgermeister von #Kherson, #Ukraine, Ihor #Kolykhaev wurde entführt, nachdem er sich geweigert hatte, mit #Russland‘s Eindringlingen zusammenzuarbeiten.

#RussiaIsATerroristState

11:38 – 29. 06. 2022

19 54

A právě i pro tento postoj se stal terčem kritiky. Náčelník ukrajinské vojenské správy v Chersonu Hennadij Lahuta, který město opustil už druhý den války, zpravodajskému serveru Glavkom v červnu řekl, že „navzdory svému úřadu nebo podnikání měl město opustit, protože paralelní existence ukrajinské a okupační správy není možná“.

5:35

Osvobození bylo, jako kdybychom se znovu narodili, říká nová šéfka chersonské vojensko-civilní správy

Číst článek

Kolychajev kritiku odmítl s tím, že na rozdíl od těch, kteří utekli a své funkce vykonávají „jen přes televizní obrazovky“, je stále ve městě a je odpovědný za jeho fungování a bezpečnost lidí. „Pouze obyvatelé města mohou soudit mě a mé činy,“ dodal.

Osud ukrajinských obyvatel, kteří neprchli před Rusy a zůstali ve svých domovech, je ale po osvobození často složitý. A nemusí se dopustit ani žádné přímé kolaborace. Například u řady policistů nebo učitelů pouze stačí, když během okupace chodí do práce a normálně plní své povinnosti. Pak bývají těmi, kteří uprchli, znevažováni a často končí i za mřížemi.

Zatčení a vězení

Dodnes není jasné, proč Rusové Kolychajeva ve funkci ponechali. Jak píše server The New York Times, nejspíš byli Rusové rádi, že se nemusí starat o chod města a mohou v klidu budovat svou okupační správu. Na oplátku je starosta veřejně nekritizoval a nepodpořil ani velké protesty, které vypukly v prvních dnech po okupaci.

Opakovaně ale měl odmítnout uznat autoritu Rusů a trvat na tom, že nad radnicí bude dále vlát ukrajinská vlajka. V dubnu jej ale Rusové z úřadu vyhnali a starostou jmenovali svou loutku. Kolychajev ale pokračoval ve své práci z jiné kanceláře.

‚Jsme svobodní, nejsme otroci‘. V Chersonu zavládla euforie, lidé slaví ulicích, popisují novináři

Číst článek

V červnu ho i s bodyguardem zatkla Federální bezpečnostní služba (FSB) a zavřela je do vězení pro politické vězně poblíž řeky Dněpr. Bodyguarda, který z obavy z represí nechce zveřejnit své jméno, po několika měsících pustila.

Andrij Andrjuščenko, kterého 47 dní mučili ve stejné věznici jako vůdce odbojové skupiny, odmítá, že by byl Kolychajev zrádce. Připustil, že starosta musel být v kontaktu s Rusy, ale podle něj to často bylo jen pod hrozbou smrti.

Ruští vyšetřovatelé se podle dalšího vězně Oleksandra Maksimenka snažili využít starostu ke zlomení odporu vězňů. Proto se jej jako zeptali, jak by se cítil, kdyby zjistil, že starosta kapituloval, dostal ruský pas a své spoluobčany opustil. „Měl jsem pochybnosti. Co když je to pravda?“ ptal se sám sebe.

O pár týdnů později se ve vězení se starostou potkal. Věznitelé drželi Kolychajeva stranou od ostatních. Jednou ale nechali pootevřenou jeho celu a tehdy jej Maksimenko zahlédl. Jen se na sebe usmáli. Tak se povzbuzovali. Víckrát jej už ale neviděl.

Hrdina, nebo zrádce?

226 lidí bylo v Chersonské oblasti zadrženo či zmizeli, uvádí zpráva z Yaleovy univerzity

Číst článek

Kolychajeva ve vězení spatřila i Natalia Havrilenková. Bylo to v říjnu, tedy v době, kdy se k městu blížily ukrajinské jednotky. Zhubnul, ale nejevil žádné známky mučení. V jeho očích také neviděla žádný strach. Krátce se spolu bavili na vězeňském dvoře. Na základě toho usuzuje, že zůstal Ukrajině věrný. Později jej Rusové odvezli neznámo kam.

Dodnes není jasné, co se s ním stalo. Chersonská prokuratura zahájila vyšetřování jeho zmizení, ale k ničemu zatím nedošla. Řada lidí se obává, že je po smrti, jiní si myslí, že je držen někde v Rusku.

Není ani málo těch, kteří věří, že žije spokojeně v Rusku. Mají totiž pochybnosti o loajalitě bývalého starosty, které nevyvrátilo ani Kolychajevovo uvěznění.

Obyvatelé Chersonu, kteří ve městě zůstali i po dobu okupace, ale mají jasno: jejich starosta nezradil a je to hrdina.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme