‚Zastavme zkázu, nechovejme se k přírodě jako k záchodu.‘ Jaké výroky rezonují na summitu COP26?

První dny určené státnickým projevům má klimatická konference OSN za sebou a na řadu přicházejí expertní týmy, které budou jednat až do 12. listopadu. Zahájení summitu ve skotském Glasgow mezitím nabídlo celou řadu emotivních vystoupení, které přednesli nejen světoví lídři. Značnou pozornost připoutala i naléhavá řeč studentky z Indie nebo světoznámého dokumentaristy Davida Attenborougha.

Doporučujeme Glasgow Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří model Země ve vstupní hale konference COP26 v Glasgow

Obří model Země ve vstupní hale konference COP26 v Glasgow | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

David Attenborough

Projev, který během klimatického summitu rezonoval možná nejvíc, byl ten od Davida Attenborougha. Světoznámý britský přírodovědec a dokumentarista, který během své kariéry zaznamenal obrovské změny planety, pronesl naléhavou řeč doprovázenou prezentací demonstrující průběh globálního oteplování.

Jde o ‚okamžik pravdy‘? Co rozhodne o jeho úspěchu? Klíčové otázky a odpovědi k summitu COP26

Číst článek

„Spalování fosilních paliv, ničení přírody, náš přístup k průmyslu, stavebnictví i k učení vedou k takovému uvolňování uhlíku do atmosféry, který je svým tempem i rozsahem bezprecedentní… Už jsme v průšvihu. Stabilita, na které jsme všichni závislí, se hroutí,“ řekl na úvod 95letý filmař.

Motivací v boji proti klimatickým změnám by podle něj ale neměl být strach, nýbrž naděje. „Jsme největší řešitelé problémů, kteří kdy na Zemi existovali,“ řekl také Attenborough, podle kterého je jedinou cestou udržet globální oteplování pod kritickou hranicí 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální érou, jak požaduje Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu.

Během projevu proto vyzval světové lídry, aby na summitu změnili chod dějin a zachovali na Zemi podmínky, které lidstvu po desítky tisíc let umožnily prosperovat.

„Ve svém životě jsem byl svědkem strašlivého úpadku, vy ale můžete a měli byste být svědky úžasné obnovy. Tato zoufalá naděje, dámy a pánové, delegáti a excelence, je důvodem, proč se na vás svět dívá a proč jste tady,“ dodal.

António Guterres

Velmi plamenný projev zazněl na začátku konference také od generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, podle kterého si lidstvo kope vlastní hrob. Závislost na fosilních palivech ho totiž „tlačí na okraj“ propasti.

„Stojíme před nelehkou volbou: buď to zastavíme, nebo to naopak zastaví nás. Je čas říct dost… Už bylo dost zacházení s přírodou jako se záchodem. Dost bylo vypalování, těžby a vrtání do ještě větších hloubek. Kopeme si vlastní hroby. Naše planeta se nám mění před očima,“ prohlásil Guterres a dodal, že zejména pro ostrovní státy selhání znamená rozsudek smrti.

Závěr projevu pak věnoval výzvě světovým lídrům: „Jménem této a budoucí generace vás vyzývám: Vyberte si ambice, vyberte si solidaritu. Rozhodněte se pro ochranu naší budoucnosti a záchranu lidstva.“

Boris Johnson

Značnou mediální pozornost upoutal i projev Borise Johnsona, předsedy vlády Velké Británie, která summit COP26 hostí. Už před zahájením označil letošní ročník klimatické konference za „světový okamžik pravdy“ a ve stejném duchu se nesla i jeho řeč před ostatními státníky.

Ztracenou přírodu už nezachráníme, ale čím dřív začneme konat, tím bude kolaps mírnější, říká ekofilozof

Číst článek

„Na hodinách soudného dne je minuta před půlnocí a my musíme ihned jednat,“ zdůraznil britský premiér během zahájení summitu světových lídrů na klimatické konferenci OSN ve skotském Glasgow. Dodal, že pokud nebudou země jednat v boji proti klimatickým změnám dnes, „bude pak příliš pozdě na to, aby to učinily zítra naše děti“.

Celá planeta Země se podle britského premiéra ocitla v pozici fiktivního britského tajného agenta Jamese Bonda, který je často přivázán k zařízení, jež může zničit celý svět, zatímco na hodinách odtikává čas. Na rozdíl od Bonda je ale toto „zařízení na zničení světa“ skutečné.

„Musíme se posunout od řečí a debat a diskusí ke společným a skutečným činům,“ prohlásil také Johnson před více než stovkou světových lídrů včetně amerického prezidenta Joea Bidena.

Joe Biden

Jistou pozornost na sebe upínal i Joe Biden – prezident země, která pod vedením jeho předchůdce Donalda Trumpa odstoupila od Pařížské klimatické dohody, po Bidenově nástupu ale její klimatická politika zažila obrat o 180 stupňů.  

„Glasgow musí být začátkem desetiletí ambicí a inovací, abychom zachovali naši společnou budoucnost,“ řekl šéf Bílého domu, podle kterého je přechod k čisté energetice velkou příležitostí. Popudem k energetické přeměně, která pomůže vytvořit miliony dobře placených míst, by podle něj měly být také aktuální vysoké ceny energií.

„Už není čas váhat nebo se mezi sebou hádat. Je to výzva našeho života,“ dodal Biden, který se během projevu v Glasgow za odchod USA od Pařížské dohody omluvil.   

První velká dohoda. Světoví lídři na COP26 přislíbili, že do roku 2030 zastaví odlesňování

Číst článek

Mia Mottleyová

Jako jeden z nejsilnějších projevů je hodnocen ten od barbadoské premiérky Miy Mottleyové. Ta během svého emotivního vystoupení v Glasgow připomněla, že pokračující nečinnost při plnění závazků je zklamáním pro ty, kteří stojí v první linii současné klimatické krize.

„(Udržet oteplování pod hranicí) 1,5 stupně je to, co potřebujeme, abychom přežili. Dva stupně Celsia je pro lidi Antiguy a Barbudy, pro obyvatele Malediv, Dominiky, Fidži, Keni, Mosambiku a pro lidi ze Samoy a Barbadosu rozsudkem smrti,“ uvedla vrcholná politička z karibského ostrova Barbados.

Ve svém vášnivém projevu zároveň varovala přítomné státníky, aby „nenechali chamtivost a sobectví zasít sémě naší společné zkázy“ a přijali opatření, která pomohou vzestup mořské hladiny zpomalit.

Viniša Umašankarová

Potlesk ve stoje si za svůj velmi naléhavý projev vysloužila také patnáctiletá bojovnice za ochranu životního prostředí Viniša Umašankarová.

Mladá dívka z Indie se dostala do mediálního povědomí už během loňského roku díky svému vynálezu pojízdné žehlírny poháněné sluneční energií. Tyto upravené vozíky na žehlení prádla jsou v Indii hojně využívané, tradiční žehlírny jsou ale náročné na spotřebu uhlí, znečišťují ovzduší a zanechávají za sebou hromady odpadu. Indická studentka proto vynalezla účinnou náhradu, vyhrála prestižní dětskou klimatickou cenu a letos navíc dostala šanci promluvit před světovými lídry v Glasgow.

„Mnozí lidé mojí generace jsou frustrovaní a naštvaní na politické lídry, kteří chrlí prázdné sliby, nedokážou je ale splnit. Máme všechny důvody být naštvaní, já ale nemám čas na vztek. Chci začít jednat,“ prohlásila Umašankarová před desítkami politiků z celého světa a dodala: „Se vším respektem vás žádám, abychom přestali mluvit a začali jednat.“

Andrej Babiš

Na summitu v Glasgow vystoupil také premiér Andrej Babiš (ANO), jeho projev se ale nesl ve výrazně odlišném duchu než u výše zmíněných řečníků. Na konferenci OSN o změnách klimatu předseda české vlády mimo jiné kritizoval evropský klimatický balíček známý pod označením Fit for 55 a prohlásil, že takzvaná Zelená dohoda (Green Deal) se bez racionálního přístupu může stát evropskou zelenou sebevraždou.

Připomněl, že Evropská unie chce dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2050, balíček Fit for 55 jde ale mnohem dál, než na čem se unie shodla. Kritizoval například to, že Evropská komise navrhuje, aby nové vozy v Evropské unii od roku 2035 nemohly produkovat žádné emise oxidu uhličitého. Podle Babiše je přitom nutné v první řadě řešit, zda nejsou unijní cíle příliš ambiciózní, kolik peněz bude transformace stát a zda si to mohou Evropa i jednotlivé státy dovolit.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme