OVĚŘOVNA: Může za zemětřesení v Turecku seizmická bomba z USA? ‚Nesmysl,‘ říkají odborníci

Zemětřesení v Turecku a Sýrii ze 6. února se stala předmětem konspiračních teorií a tématem dezinformací šířených na sociálních sítích. Katastrofa, která si vyžádala už přes 42 tisíc obětí, byla údajně vytvořena uměle USA a způsobena seismickou bombou. Další dezinformace tvrdí, že zemětřesení bylo možné předpovědět. Seizmologové se pro server iROZHLAS.cz shodují, že jde v obou případech o nesmysl.

Ověřovna! Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seismologové se shodují, že jde ve všech případech o nesmysl

Seismologové se shodují, že jde ve všech případech o nesmysl | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Proruská aktivistka a dezinformátorka Nela Lisková na twitteru naznačila, že zemětřesení v Turecku a Sýrii způsobily pomocí seizmických bomb Spojené státy.

Tak nějak se mi nezdá, že zemětřesení v Turecku a Sýrii je přírodního původu. Turecko naznačuje příklon k Rusku a zvažuje odchod z NATO. Takže, to má ‚za to‘? USA se netají tím, že vlastní a vyvíjejí seizmické bomby…,“ napsala v příspěvku

Proruská aktivistka Nela Lisková šířila dezinformace na twitteru | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Uměle vyvolat zemětřesení teoreticky možné je. „Stačí dát nálož na vhodné místo na zlomu. Neví se ale o případu, kdy by to bylo použito v praxi mimo vojenské pokusy,“ říká seizmolog Jan Klimeš. 

OVĚŘOVNA: Příliš rychlý součet či sčítací software. Na sítích se šíří falešné informace o volbách

Číst článek

V případě Turecka tomu tak ale být nemohlo. „Zemětřesení vzniklo v hloubce deset až patnáct kilometrů pod zemí, kam se lidé nedostanou, takže technologicky to vůbec není možné,“ vysvětluje Jan Zedník, seizmolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Seizmická bomba navíc ani není schopna způsobit škodu takového rozsahu. „Během několika desítek vteřin se uvolnilo tolik energie, kolik spotřebují Spojené státy za celý rok,“ doplňuje Zedník. Síla zemětřesení účinek jakékoli známé bomby, včetně všech druhů jaderných bomb, dalece přesahovala.

Věděli to dopředu?

Podobné příspěvky se šíří i na facebooku. Jeden z nich tvrdí, že Američané o zemětřesení věděli dopředu, a proto odjeli před katastrofou ze země.

„Dnes už se dá seizmická aktivita celkem dobře předpovědět... Pravděpodobně se část Američanů nějakým způsobem podílela na výstavbě v těch oblastech a od začátku věděli, že díky lakotě jejich firem výstavba neproběhla tak celkem v pořádku. Do předu vyňuchali blížící se katastrofu a než být ukamenování troskami domů rozzuřenými domorodci rozhodli se pro taktický ústup,“ konstatuje příspěvek. 

Příspěvky s dezinformacemi o zemětřesení v Turecku se šíří i na facebooku | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Oblast je podle odborníků dlouhodobě seizmicky aktivní a větší zemětřesení už nějaký čas nezažila. Odborníci proto už delší dobu varovali, že může nastat, krátkodobá předpověď ale neexistuje a odhadnout, kdy přesně zemětřesení nastane, nelze.

Dezinformátor Vrabel míří před soud. Čelí podezření z šíření poplašné zprávy

Číst článek

„Většina dnešního Turecka leží na Anatolské tektonické desce, která sousedí s Arabskou deskou a deskou Eurasijsou. Posuvem Arabské desky směrem k severu je Anatolská deska vytlačovaná k západu podél Východoanatolského zlomu. Tření na zlomu pak způsobuje silná zemětřesení,“ popisuje Geofyzikální ústav Akademie věd. 

Zedník podotýká, že v oblasti je velmi hustá zástavba, která se staví přímo na zlomové linii, a i proto bylo zemětřesení tak ničivé. „Na základě znalostí geologie a předchozích zemětřesení je s pravděpodobností možné říct, že tam zemětřesení s určitou velikostí bude, ale nejde krátkodobě předpovědět,“ říká.

Narazili jste na dezinformaci?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. 

Michaela-Františka Kárná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme