Do Izraele se vrátili tři rukojmí. První fáze příměří brzy skončí, dalšímu vyjednávání se Izrael vyhýbá

Hnutí Hamás v sobotu dopoledne propustilo další tři muže, které drželo posledních šestnáct měsíců jako rukojmí. Z izraelských věznic za to vyjdou na svobodu bezmála čtyři stovky Palestinců. Ještě počátkem týdne přitom Hamás hrozil, že propouštění rukojmích zastaví. Obviňoval izraelskou stranu z porušování podmínek příměří.

Chán Júnis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šestá výměna rukojmích mezi Hamásem a Izraelí

Šestá výměna rukojmích mezi Hamásem a Izraelí | Foto: Anadolu | Zdroj: Reuters

Jména propuštěných, které přijal ve městě Chán Júnis v sobotu ráno Červený kříž, znal Izrael 24 hodin před předáním. Propuštěnými jsou tři muži ve věku mezi 29 a 46 lety z kibucu Nir Oz na jihu Izraele. Předem se spekulovalo o tom, v jakém zdravotním stavu rukojmí budou. K výměně totiž dochází stále v první fázi příměří, ve které se vrací staří lidé, ženy a nemocní. Aktuální informace o jejich stavu zatím zveřejněny nebyly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šestá výměna rukojmích mezi Hamásem a Izraelem

Izraelská armáda potvrdila, že propuštění rukojmí jsou v jejích rukách. Nyní budou převezeni do armádního zařízení, kde podstoupí lékařskou prohlídku. Čeká je také setkání s příbuznými.

Od začátku příměří jde už o šestou výměnu rukojmích, doposud bylo propuštěno 21 izraelských rukojmích a 730 Palestinců. V rámci sobotního předání se do Palestiny vrátí 369 lidí, převážná většina z nich – 333 – jsou civilisté, kteří byli zadržení v rámci izraelských útoků na Pásmo Gazy. Zbylých třicet lidí vyjde z věznic, kde si odpykávali doživotní tresty za terorismus a další trestné činy.

V rámci první šestitýdenní fáze příměří proběhnou ještě dvě výměny. Následující soboty se do Izraele vrátí dalších šest rukojmí a osm těl unesených Izraelců.

Co bude následovat po 1. březnu, není zatím jasné. V Pásmu Gazy stále zůstávají živí rukojmí, zpět do vlasti by se podle dohody o příměří měla dostat i těla těch, kteří šestnáct měsíců v zajetí nepřežili. Celkem jde o 67 lidí.

O konkrétních krocích se měly strany podle dohody bavit už dva týdny, izraelská vláda ale vysílá signály, že jednat nechce. Z průzkumů veřejného mínění přitom vyplývá, že 60 procent izraelské veřejnosti chce, aby příměří pokračovalo a nechtějí obnovu války.

Štěpán Macháček, jva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme