Do kancléřského křesla v Německu usedá Angela Merkelová. Potřetí
Angela Merkelová byla potřetí zvolena Spolkovým sněmem do pozice kancléřky Německa. Bude stát v čele vlády velké koalice sociální demokracie a konzervativců.
Šéfku vlády volí v Německu parlament. Angela Merkelová získala 462 hlasů z 621 možných. Poslanci tak zvolili Angelu Merkelovou podle očekávání do čela vlády velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie SPD. Stejně tak tomu bylo i v jejím prvním funkčním období v letech 2005 až 2009.
Krátce po 11. hodině dopolední pak opustila staronová kancléřka prezidentský palác v Bellevue, kde obdržela od prezidenta Joachima Gaucka jmenovací dekret.
O třetím zvolení Angely Merkelové kancléřkou informuje zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová
Ve Spolkovém sněmu pak složí v pravé poledne kancléřskou přísahu. Poté Joachim Gauck předá pověřovací listiny jednotlivým ministrům a ministryním, a ti se odpoledne či během zítřka ujmou svých úřadů. Nedá se ale s ohledem na datum počítat s tím, že by ještě do konce roku docházelo k nějakým novým, zásadním rozhodnutím vlády.
V koaliční smlouvě je drobná zmínka i o Česku: v kapitole věnované evropské zahraniční a bezpečnostní politice se píše: „Česko-německému diskusnímu fóru a Česko-německému fondu budoucnosti zajistíme perspektivu i po roce 2017". Tento fond v prvních letech existence sehrál zásadní roli při odškodňování českých obětí nacismu. Dnes se zaměřuje na nejrůznější přeshraniční nebo česko-německé projekty, na mládež.
Skromná a klidná ‚Angie‘
Většina německých voličů si přála setrvání Angely Merkelové v nejvyšším úřadu. Důvodem je zřejmě to, že podle jejich názoru nejvyšší úřad Angelu Merkelovou nezměnil.
Všichni mluví o její skromnosti, nezkorumpovatelnosti, o tom, že se nikdy nesnažila využít svého postavení k získání sebemenších výhod, bydlí ve stejném bytě, jaký si pořídili s manželem ještě před pádem zdi. Němci oceňují zejména její schopnost se domluvit a najít kompromis, klid a klidné vystupování v dnešní krizové době plné turbulencí. Její spolupracovníci mluví o tom, že nikdy nekřičela, ani nezvyšovala hlas, neuráží své protihráče. Přitom je jasné, že má autoritu a CDU vládne pevnou rukou.
Mnozí politologové jí naopak vyčítají to, že často mění své názory, že nemá jasnou agendu, což na ní voliči naopak oceňují – podle nich se Německu vede dobře a změna proto podle nich není nutná.
59letá šéfka CDU se tak ujímá už třetího vládního kabinetu a dnešním dnem se tak definitivně řadí po bok svých předchůdců Konrada Adenauera a Helmuta Kohla. V čele velké koalice CDU/CSU a SPD pak bude stát podruhé.
Úřadu se ujímá tři měsíce po volbách, ve kterých získala přes 41 procent. Přes historické vítězství chybělo CDU pět křesel k absolutní většině a konzervativci museli uzavřít velkou koalici se sociálními demokraty.