Druhá noc nepokojů. Radikálové v Hamburku rabovali obchody, vzduchem létaly zápalné lahve
V centru Hamburku začínají hasiči a další zásahové jednotky odklízet následky nočního řádění radikálů. Ve čtvrti Sternschanze rozbíjelo odhadem 1500 radikálů výlohy a zapalovalo barikády. Nejméně dva obchody vyrabovali.
Odpůrci summitu G20 v Hamburku pokračovali v násilnostech celou noc. Místem velkých nepokojů se podle policie stala opět čtvrť Schanzenviertel. Během noci hořely v této čtvrti, která je známá jako bašta levicové scény, barikády.
Podle policejních odhadů tu řádilo půldruhého tisíce stoupenců radikálního „černého bloku", kteří se otevřeně hlásí k násilí.
Nepokoje v ulicích Hamburku. Zraněno bylo přes 190 policistů, zadržených je osm desítek lidí
Číst článek
Stovky strážníků se pokoušely zatknout výtržníky. Vytloukali výlohy kameny a zápalnými lahvemi. Přibližně pět stovek z nich se podílelo na rabování jednoho supermarketu a drogerie. Policii trvalo, než čtvrť vyklidila. Zadržela přitom 13 osob. Situace ve městě se ráno uklidnila.
Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 196 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici.
Policie proti odpůrcům summitu opakovaně použila vodní děla. V pátek neznámí pachatelé ve čtvrti Altona zapálili desítky aut. V některých ulicích také hořely předměty, které tam levicoví radikálové naházeli.
Demonstranti se rovněž snažili blokovat příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde účastníci summitu G20 jednají. Protesty ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů státníků, který se musel změnit. Manželka amerického prezidenta Trumpa Melania z bezpečnostních důvodů nemohla opustit hamburskou vilu, ve které přebývá.
Dvoudenní summit předních světových ekonomik (skupiny G20), který od začátku provázejí rozsáhlé střety policie s demonstranty, v Hamburku c sobotu končí. Hlavní otázkou dne bude to, zda se účastníkům vrcholné schůzky podaří schválit závěrečnou deklaraci. Vyjednavači se jí měli věnovat celou noc.
Mimořádnou složitost zejména jednání o volném obchodu potvrdila v pátek hostitelka summitu, německá kancléřka Angela Merkelová.
Neshody panují také ohledně ochrany klimatu. Odlišný názor od ostatních účastníků totiž zastává americký prezident Donald Trump, který opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a odmítá naplňovat pařížskou dohodu o ochraně klimatu.
Přes sobotu se v Hamburku očekávají vůbec nejrozsáhlejší demonstrace. V ulicích přístavního města by mohlo být až 100 000 protestujících.