Celní válka způsobí ekonomické potíže všem. A posílí populismus

Návrat prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu radostně komentoval maďarský premiér Viktor Orbán: „My jsme teď hlavní proud.“ Nebyl sám, Trumpa obdivně vítali a o jeho přízeň se ucházeli mnozí politici v Evropě. Po pár týdnech, především kvůli celní válce přišlo vystřízlivění.

Komentář Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump hovoří s reportéry na palubě Air Force One

Donald Trump hovoří s reportéry na palubě Air Force One | Foto: Nathan Howard | Zdroj: Reuters

V Česku lidé staronovému americkému prezidentovi nedůvěřují, obávají se, že cla zvýší jejich životní náklady a podle průzkumu agentury NMS si polovina obyvatel myslí, že čeští politici by se měli od Trumpa distancovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Celní válka způsobí ekonomické potíže všem. A posílí populismus

Jenomže oklikou stejně kroky amerického prezidenta podpoří populisty celého světa – vinou obchodní války, kterou vyvolal, totiž většina lidí zchudne. To přinese hněv, pocity ponížení a rozčarování. A otřese i důvěrou v demokratický systém.

Trump se prostě rozhodl

Svět má vážný problém, když prezident USA může zasahovat do ekonomických globálních procesů podle receptů z minulého století, zčásti ještě zfalšovaných a žádná síla ani americká demokratická instituce mu v tom nezabrání.

25:33

Trumpův manuál známe. Cly trestá spojence a chce levně odkoupit dolary z jejich rezerv, říká Matesová

Číst článek

Společná prognóza německých ekonomů předpovídá na letošek největšímu hospodářství v Evropě růst jen 0,1 procenta oproti podzimním 0,8 procenta. Analýza pracuje s už platnými americkými cly na evropská auta a kovy, nikoli s recipročními tarify, které Trump pozastavil na 90 dní.

Pokud by ty byly obnoveny, prognóza by byla dvojnásobně horší a Německo by spadlo třetí rok v řadě do recese. Se všemi důsledky pro Česko a další evropské ekonomiky.

Státy budou mít nižší příjmy, a tak začnou šetřit na zdravotnictví, sociálních službách, vzdělávání  protože na obraně to teď nepůjde. Firmy ve velké globální nejistotě omezí zvyšování mezd a investice. Lidé odloží spotřebu na později  což dál ochromí ekonomický růst. To vše zvýší frustraci a nespokojenost.

Ekonomická jaderná válka?

Miliardář a finančník z Trumpova okolí Bill Ackman říká o clech, že přinesou ekonomickou jadernou válku.

Ale to není všechno. Už když v roce 2018 analyzoval americký politolog Yascha Mounk stav demokracie ve světě a hledal příčiny, proč byl poprvé zvolen Donald Trump, dospěl k závěru.

„Desítky let většina občanů v demokratickém světě prožívala rychlé zlepšování životní úrovně a silně doufala v ještě lepší budoucnost. Dnes občané na mnoha místech šlapou vodu naprázdno – s obavami, že je v budoucnosti čekají ještě horší obtíže. Současně s poklesem celkového hospodářského růstu se vyhrotila nerovnost.“

Analýza: Americká cla mohou zpomalit hospodářský růst u nás, stagflace ale nehrozí. Riziko je vyšší v USA

Číst článek

Nerovnost, kterou před deseti lety vykazovala většina severoamerických a západoevropských ekonomik, odpovídala stavu ve 30. letech 20. století. Od té doby se situace dál zhoršila, a nerovnost a pocit nespravedlnosti se staly vydatným zdrojem extremismu všeho druhu.

Ekonomická frustrace se proplétá se strachem z migrace, v Evropě s vyhrocenými názory na válku na Ukrajině, vyostřuje kulturní války a vytváří voličské nálady, které zneužívají populisté a extremisté.

To vidíme v Německu, Rakousku, na Slovensku ve Francii, také v Česku a dalších zemích a samozřejmě i ve Spojených státech. Aby nakonec svět nevzpomínal na Trumpa jako sice nekompetentního drzouna, který ožebračil svět, ale nebyl zdaleka tak agresivní a destruktivní, jako jeho následovníci.

Autor je šéfredaktor deníku Právo

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme