Aktivita europoslanců? Docházku nemá nikdo stoprocentní, nejméně loni chyběla Gregorová

Europoslanci loni mohli strávit celkem 55 dní hlasováním na plenárních schůzích ve Štrasburku či v Bruselu. Z jednadvaceti českých zástupců v Evropském parlamentu neměl stoprocentní docházku nikdo. Vyplývá to z nové statistiky projektu Europarlament přehledně, který financuje frakce Zelených. V počtech zameškaných hlasovacích dní jsou ale mezi europoslanci velké rozdíly.

Od stálé zpravodajky Štrasburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku

Autoři statistiky předně upozorňují, že některé absence europoslanců mohou mít i legitimní příčinu, jako je například nemoc | Foto: Alain ROLLAND | Zdroj: European Union 2022 - Source : EP

V docházce si nejlépe vedla Markéta Gregorová (Piráti), která zameškala jen jeden hlasovací den. Michaela Šojdrová z KDU-ČSL a pirát Marcel Kolaja chyběli dva dny.

Část europoslanců chce zbavit Maďarsko hlasovacích práv, vadí jim porušování principů právního státu

Číst článek

Statistika vyhází ze všech dní, kdy se v Evropském parlamentu alespoň jednou hlasovalo. Vysokou účast při jednání ve Štrasburku a Bruselu měli také Luděk Niedermayer (TOP 09) a Mikuláš Peksa (Piráti).

Dále také všichni tři europoslanci hnutí ANO, tedy Ondřej Kovařík, Ondřej Knotek a Martin Hlaváček a také Dita Charanzová, která byla zvolená za ANO, ale loni se s hnutím rozešla. Všichni zmiňování zmeškali jen pět či méně hlasovacích dnů.

Autoři statistiky předně upozorňují, že některé absence europoslanců mohou mít i legitimní příčinu, jako je například nemoc. Nejvíce hlasovacích dní – celkem 19 z 55 – zmeškali nezávislý europoslanec Hynek Blaško zvolený za SPD a Martina Dlabajová zvolená za ANO, která se s hnutím stejně jako Charanzová loni rozešla.

Dlabajová pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál uvedla, že se z některých hlasování musela omluvit kvůli vážným zdravotním problémům. Blaško jako příčinu také uvádí zdravotní stav a vysvětloval, že vyšší absence je dána tím, že chyběl zpravidla ve dnech, kdy se v europarlamentu hlasovalo jen o programu schůzí, což prý považuje za ztrátu času, protože tato hlasování jsou jen formalitou.

Nejen docházka

Europoslanci, kteří nejvíce meškali v roce 2022, se loni zase polepšili – to se týká zejména Jiřího Pospíšila (TOP 09) a také Stanislava Polčáka (STAN), který před rokem svoje absence vysvětloval zdravotními problémy.

Mladé k eurovolbám mají přilákat světové hvězdy. Unie doufá ve výzvu od Taylor Swift, osloví celebrity

Číst článek

O aktivitě europoslanců ale nerozhoduje jen docházka na plenární schůze, důležitá je také činnost europoslanců v jejich politických skupinách, frakcích. A zejména pak práce na legislativě ve výborech.

Europoslanci také jezdí do svých zemí, kde mají být v kontaktu s voliči. Aktivita se tak neodvíjí pouze od docházky. Například Martina Dlabajová dlouhodobě patří mezi aktivnější europoslance co se týče práce na legislativních tiscích, přestože docházku loni měla nižší.

Třeba výzkumná platforma Matrix EU zveřejnila index vlivu europoslanců za loňský rok. Z celkem 705 europoslanců se do první stovky nejvlivnějších probojovalo šest Čechů. Z už jmenovaných je to Charanzová, Dlabajová, Kolaja a Niedermayer. A kromě nich ještě Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Jan Zahradil (ODS).

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme