Evropská komise chce pro Polsko odstrašující pokutu. Varšava pokračuje v kácení i přes soudní zákaz

Evropská komise podala Soudnímu dvoru Evropské unie návrh na uložení pokuty Polsku. Zemi chce komise pokutovat kvůli nerespektování předběžného opatření soudu. Ten Polsku zakázal další kácení v chráněném Bělověžském pralese, přesto se stromy mýtí dál. Oficiálně kvůli kůrovci. Informovalo o tom Rádio TOK FM a Polská tisková agentura.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělověžský prales v Polsku

Bělověžský prales v Polsku | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Polsko mělo kácení v pralese na východě země zastavit 27. července, rozhodl tak předběžným opatřením Evropský soudní dvůr. Ten ve sporu o kácení pralesa rozhoduje. Polsko zažalovala Evropská komise.

Soudní dvůr EU řešil kácení v polském pralese.

Číst článek

Podle polského rádia RMF FM má být pokuta pro Polsko odstrašující a má být přiměřená míře porušení unijního práva.

V jednom z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě se kácí od jara. Podle polského ministra Szyszka jde pouze o ochranu lesa před kůrovcem. Podle něj i Státních lesů se kácí jen napadené smrky.

Dorota Bawoleková, bruselská zpravodajka soukromé televize Poslat, na twitteru informovala, že komise návrh na pokutu předložila 13. září. Pokuta podle ní má být „dostatečně vysoká na to, aby kácení pralesa znechutila“.

Slyšení ohledně kácení v Bělověžském pralese začala v Lucemburku v pondělí. Svůj postoj budou přímo v Lucemburku obhajovat ministr životního prostředí Jan Szyszko z vládnoucí strany Právo a spravedlnost a šéf polských Státních lesů Konrad Tomaszewski.

Bělověžský prales

Je to jeden z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě, nachází se na hranicích Polska a Běloruska. Kromě zubra, rysa, vlka, zde žije dalších 59 druhů savců, 250 druhů ptáků (např. vzácný šplhavec datlík tříprstý), 13 druhů obojživelníků, přes 12 tisíc druhů bezobratlých, mnoho druhů lišejníků a vzácných hub, je zde vysoká druhová diverzita listnatých stromů.

Bělověžský prales v létě 2017 | Foto: Martin Procházka | Zdroj: www.prochyphoto.com

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme