První hodnocení stavu demokracie: Evropská komise kritizuje Česko za nedostatky při stíhání korupce
Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
Unijní exekutiva podle Reuters vidí nedostatky v protikorupčním boji v Bulharsku, Chorvatsku, na Slovensku, v České republice, v Maďarsku a na Maltě.
Orbán vyzval Jourovou k odstoupení. Vadí mu ‚opovržlivá veřejná prohlášení‘ o Maďarsku
Číst článek
Dokument, který má Reuters k dispozici, podle tiskové agentury spatřuje hlavní ohrožení demokratických standardů ve výzvách, kterým v členských zemích čelí média a soudnictví.
Zpráva upozorňuje i na to, že koronavirová pandemie posloužila jako „zátěžová zkouška“ odolnosti vlády práva napříč sedmadvacítkou. Některá mimořádná protiepidemická opatření, která přijaly vlády jednotlivých států, podle komise zašla příliš daleko.
„Když mimořádné pravomoci oslabují institucionální kontrolu rozhodujících osob, stává se o to důležitějším dohled nad veřejnými rozhodnutími ze strany médií a občanské společnosti,“ konstatuje zpráva.
Jourová se bojí o osud demokracie a práva v Evropské unii. Nejviditelnější je to podle ní v Maďarsku
Číst článek
„Ovšem v některých členských státech čelí média a občanská společnost novým překážkám,“ cituje Reuters z dokumentu.
Druhou významnou oblastí, u níž Evropská komise vyjádřila znepokojení, je podrývání nezávislosti justice. Komise tu kritizuje zejména Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko a Slovensko.
„Polské reformy justice po roce 2015 jsou velkým zdrojem sporů,“ konstatuje komise. Také Maďarsko je podle ní mezi členskými státy, v nichž směr změn zavdal důvod k vážným obavám z dopadu reforem na nezávislost soudnictví.