Francie a Itálie prosazují automatické přerozdělování migrantů. Kdo se nezapojí, bude platit, plánují
Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu na rozdělení migrantů přicházejících do Evropy, především do Itálie a na Maltu. Účast členských států v mechanizmu by měla být povinná pod hrozbou finančních postihů. Ve středu pozdě večer to podle světových agentur v Římě oznámili francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conti.
Macron je prvním evropským lídrem, který navštívil Itálii od ustavení nové vládní koalice populistického Hnutí pěti hvězd a levicové Demokratické strany. Ta bude zřejmě výrazně více proevropsky orientovaná, než dřívější koalice Hnutí pěti hvězd a krajně pravicové Ligy Mattea Salviniho, se kterým se evropští lídři často střetávali kvůli jeho tvrdému postoji právě v oblasti migrace.
Malta potvrdila převzetí 90 migrantů zachráněných na moři. Dlouhodobě přitom utečence z moře odmítá
Číst článek
Podle francouzského prezidenta zaujímají nyní obě země v této věci společný postoj. Všechny členské státy Evropské unie by se podle nich měly „tím či oním způsobem“ podílet na přijímání migrantů, „nebo budou finančně penalizovány“.
Macron však k plánu neuvedl žádné detaily, pouze zmínil, že se tématikou budou v pondělí zabývat ministři vnitra několika evropských zemí při setkání na Maltě.
Itálie a Malta odmítají přijímat migranty zachráněné ve Středozemním moři, dokud se unijní země nedohodnou na jejich přerozdělení. V posledních měsících musely čekat lodě humanitárních organizací se zachráněnými migranty na moři i několik týdnů, než se je několik evropských států rozhodlo přijmout.
Toto nesystémové řešení by měl nahradit právě Francií a Itálií prosazovaný automatický mechanismus.
Vztahy Itálie s Francií se začátkem letošního roku ocitly zřejmě na nejnižším bodě od konce druhé světové války, když se lídr Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio setkal s vůdci francouzského protivládního hnutí žlutých vest.
Paříž tehdy na protest dočasně odvolala svého velvyslance z Říma, setkání totiž považovala za vměšování do svých vnitřních záležitostí. „Italsko-francouzské přátelství je nezničitelné,“ prohlásil ve středu Macron s tím, že po občasných neshodách se obě země vždy dají dohromady.