Falšujete historii, řekl Miloševič tribunálu
Slobodan Miloševič obvinil obžalobu Mezinárodního soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii z falšování historie. Jugoslávský exprezident prohlásil, že masakry Albánců v Kosovu zapříčinilo bombardování NATO. Ve svém projevu zpochybnil věrohodnost důkazů obžaloby a pokračuje v původní obhajobě proti obviněním z genocidy, zločinům proti lidskosti a porušování válečných konvencí.
Podle George Robertsona může Slobodan Miloševič na svou obranu říkat co chce, v každém případě je ale obviněný z jednoho z nejtěžších zločinů od dob druhé světové války. "To, že bude říkat lži o Severoatlantické, mu v procesu nepomůže. NATO vždy jednalo v rámci mezinárodního práva, aby životy zachraňovalo a ne je mařilo. Po desetiletí krveprolití a násilí přišel čas, aby se Miloševič dostal tam, kam patří, tedy do Haagu, kde čeká na výkon spravedlnosti," řekl generální tajemník NATO George Robertson.
Miloševič sebevědomě zaútočil na argumenty obhajoby. "Obžaloba tvrdí, že před soudem stojím jen já, a to je lež. Srbská národní politika vyrostla z manifestu srbské inteligence před patnácti lety. Před soudem tedy stojí i srbská inteligence, celý národ," prohlásil.
Bývalý jugoslávský prezident se pak zaměřil na obvinění týkající se války v Kosovu v letech 1998 až 1999. V obhajovací řeči, kterou začal už včera, prohlásil, že kosovskou krizi vyvolalo moře lží, za něž jsou odpovědné NATO a západní mocnosti. "Do útoků NATO na Jugoslávii nebyly v Kosovu žádné oběti," řekl před tribunálem. NATO se rozhodlo bombardovat Jugoslávii po masakru Albánců v kosovském Radčaku v lednu 1999.
Zpochybňoval existenci plánu Podkova, během něhož měla srbská policie a jugoslávká armáda vyhánět Albánce z Kosova. Jako argument použil videozáznam televizní reportáže BBC, která existenci tohoto plánu vyvracela, a fotografie obětí bombardování Jugoslávie. Násilí Miloševič ospravedlnil jako boj proti terorismu. "V Kosovu došlo k násilí, ale nebylo dílem jugoslávské armády. Postarali se o něj jednotlivci a samozvaní bojovníci, což je věc, která se děje během války kdekoliv na světě," uvedl.
Miloševič také pokračoval v odmítavém postoji vůči obviněním z nepředstavitelného utrpení, kterému bylo vystaveno především nesrbské obyvatelstvo Bosny, Chorvatska a Kosova během jeho vlády. Lidé sledující proces v Haagu připomínají, že Miloševič žene proces do politické roviny, čemuž se obžaloba bude tvrdě bránit.
Po poledni bylo dnešní slyšení přerušeno, aniž mohl Miloševič svou obhajobu dokončit. Jednání bude pokračovat v pátek.
Už včera Miloševič položil důraz na to, že Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii není legitimní instituce, která by měla oprávnění k tomu, aby ho soudila. Z toho důvodu také odmítl oficiální obhájce a rozhodl se hájit sám.
ICTY obviňuje Miloševiče ze 66 zločinů genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se prý dopustil během své víc než desetileté vlády. Na každý z těchto zločinů se přitom vztahuje doživotní trest.