Vraždy, znásilňování i mučení. V Haagu začal soud s exšéfem milic kvůli masakru v súdánském Dárfúru
Mezinárodní trestní tribunál v Haagu zahájil první proces v souvislosti s masakry v súdánském Dárfúru. Zhruba 15 let od začátku vyšetřování v pondělí hlavní žalobkyně Fatou Bensoudaová u soudu uvedla, že bývalý šéf milic Alí Muhammad Alí Abdar Rahmán je vinen z vražd, znásilňování a mučení. V celkem 31 případech jej viní z těžkých válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných v neklidné západosúdánské provincii, uvedla agentura DPA.
V předběžném řízení musí soud nejprve potvrdit obžalobu a teprve poté může začít hlavní proces. Podle DPA zatím není jasné, kdy se tak stane.
Súdánský exprezident Bašír čelí kvůli puči z roku 1989 dalšímu obvinění. Hrozí mu trest smrti
Číst článek
Přibližně sedmdesátiletý Alí Abdar Rahmán, známý též jako Alí Kušíb, se tribunálu vzdal loni. Podle obžaloby patřil k nejvýznamnějším velitelům obávané provládní arabské milice džandžauí, které je přičítáno zabití asi 300 000 obyvatel Dárfúru v letech 2003 a 2006.
Obžaloba jej popisuje jako „nemilosrdného“ velitele tisíců bojovníků. Je podle ní zodpovědný za vraždy, mučení, rabování, znásilňování a vyhánění obyvatelstva od srpna 2003 do března 2004. OSN uvádí, že během války v Dárfúru uprchly před násilím na dva miliony lidí.
„Tento proces je důležitým krokem ke spravedlnosti pro oběti,“ řekla Bensoudaová. Byl to pro ni poslední výstup před soudem v pozici hlavní žalobkyně předtím, než jí v červnu vyprší mandát. Nahradí ji britský právník Karim Khan.
Bensoudaová u soudu zmínila velké potíže při obstarávání důkazů. Rada bezpečnosti OSN pověřila Mezinárodní trestní tribunál v Haagu vyšetřením zločinů v Dárfúru v roce 2005. Tribunál bude soudit též súdánského exprezidenta Umara Bašíra, který čelí obvinění z genocidy. Momentálně je v súdánském zařízení s ostrahou.