Havla by teď Evropa hodně potřebovala, říká Lech Walesa

Památku Václava Havla v Praze uctili četní zahraniční politici zvučných jmen. Jednu z největších delegací vyslalo Polsko. Vedl ji maršálek Senátu Bogdan Borusewicz a její součástí byl také nositel Nobelovy ceny míru Lech Walesa a první nekomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky Václava Havla ve Svatovítské katedrále

Rakev s ostatky Václava Havla ve Svatovítské katedrále | Zdroj: ČTK

Podle Lecha Walesy by Václava Havla Evropa právě teď hodně potřebovala:

„Odchod Václava Hlava není dobrý - Evropa buduje jednotu a Havel si uměl vybírat dobré nápady z různých debat. Teď, když diskutujeme o tom, jak má Evropa vypadat, nám bude hodně chybět. Osud ho ale chtěl vidět na druhé straně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S Václavem Havlem se rozloučil také první nekomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki, polský exprezident Lech Walesa i bývalý disident Bogdan Borusewicz

Pro Tadeusze Mazowieckého byl Václav Havel velkou morální autoritou veřejného života:

„Politika pro něj nikdy nebyla jen hrou. Vždy to byl boj o něco. Když už nebyl prezidentem - až do smrti - byl solidární s těmi, kteří bojují o lidská práva kdekoli na světě. Jeho odchod je smutný, ale myslím si, že Česko se s ním rozloučilo důstojně, což zanechá trvalý obraz ve vaší zemi.“

Smuteční ceremoniál se líbil také Lechu Walesovi:

„Kromě toho, že jsem v katedrále promrzl, to bylo opravdu velmi pěkné. I pohřby mohou být milé a pěkně vypravené. To si určitě zapamatuji: že jsem promrzl a že to bylo krásné. Kdyby to bylo v létě, mohlo to být i delší. A řečníci se mohli zmínit o polské Solidaritě.“

„Líbila se mi hudba a také to, že paní Albrightová mluvila česky, to muselo být pro vás příjemné. Ano, my vždy hnutí Solidarita připomínáme. Slovo ‚solidarita‘ bylo pro Evropu důležité i v dobách, kdy jsme s Václavem Havlem bojovali, a velký význam má i dnes,“ připomněl Tadeusz Mazowiecki.

Maršálek polského Senátu a bývalý disident Bogdan Borusewicz v rozhovoru pro Český rozhlas zase zmínil Havlovovy zásluhy o sblížení zemí střední Evropy:

ČTĚTE TAKÉ: Pohřeb Václava Havla jsme sledovali ONLINE

„Vidím, že čeští politici, kteří Havla nepodporovali, na něj dnes navazují. Zjistili, že Višegrádská čtyřka je hodnotou a byl to přece Havel, kdo Višegrád velmi silně podporoval navzdory jiným politikům, navzdory Václavu Klausovi, který Višegráskou čtyřku považoval za zbytečnou, za jakési páté kolo, které Česko potáhne zpět. Ani polská strana zpočátku Višegrád moc jasně nepodporovala. Ukázalo se ale, že Havel měl pravdu. Višegrád nás nebrzdí, naopak je živý a táhne nás kupředu - Česko i Polsko.“

V Gdaňsku po Havlovi pojmenovali ulici

Od rána má Václav Havel svou ulici v Gdaňsku. Nedaleko je letiště pojmenované po Lechu Walesovi.

V Gdaňsku otevřeli Třídu Václava Havla. V klobouku primátor města Gdaňsk Paweł Adamowicz. | Foto: www. gdansk.pl

„Samozřejmě, že to letiště mi nepatří. V době, kdy vládla levice, hrozilo, že nás budou likvidovat, odsouvat do pozadí. Abych jim to ztížil, souhlasil jsem s tím, aby letiště v Gdaňsku pojmenovali po mně, jinak bych byl proti,“ říká Walesa a pokračuje:

„A pokud jde o letiště v Praze, myslím si, že mrtví hrdinové si takovou úctu zasluhují - a navíc to má velký výchovný význam: mládež bude vědět, kdo to byl a bude mít vzor. Takže s pojmenováním po Václavu Havlovi souhlasím.“

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme