Historická role republikána Johnsona při hlasování o pomoci Ukrajině. Riskoval post, poukazuje odborník
Jak rychle by mohla dorazit americká pomoc na Ukrajinu? Po měsících vnitropolitických sporů a několikahodinové vzrušené debatě schválila dolní komora amerického Kongresu vojenskou pomoc Ukrajině napadené Ruskem. „Hmatatelná změna by měla být na bojišti okamžitá. První je samozřejmě i dopad na morálku ukrajinských vojáků,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál amerikanista Jakub Lepš (TOP 09) z Newyorské univerzity v Praze.
Co přesně obnáší schválená pomoc pro Ukrajinu? Jak budou ty vyčleněné peníze využity?
Jednoduché dělení těch zhruba 61 miliard dolarů je: největší část půjde na doplnění zásob zbraní a munice na americké straně. Na základě toho může potom postupně uvolňovat další zbraně a munici pro Ukrajinu.
Druhá část jde na to, aby přímo Ukrajina dostávala za peníze zbraně nakupované u výrobců zbraní. A část je i finanční, kdy se mluví například o tom, že Ukrajina musí být schopna vyplácet důchody a další částky.
Ukrajina je blíž americké pomoci. Dolní komora Kongresu schválila balík za skoro 1,5 bilionu korun
Číst článek
Nicméně většina z těch peněz jde na zbraně a zejména munici. Mluví se o dvou oblastech. V první řadě dělostřelecké náboje, granáty, kde Ukrajina čelí obrovské převaze v této oblasti proti Rusku. A potom jsou to rakety a další munice, kterou Ukrajina potřebuje na protivzdušnou obranu, která je v posledních měsících značně děravá.
V horní komoře amerického parlamentu, tedy v Senátu, na rozdíl od Sněmovny reprezentantů mají vládní demokraté většinu, čili se tam čeká rychlé schválení. Potom se předpokládá ještě rychlejší podpis od prezidenta Joea Bidena. Jak rychle se pomoc tedy může skutečně dostat na Ukrajinu?
Nestačí, že demokraté mají většinu v Senátu. Tam je důležité, že Ukrajinu podporuje i šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell, čili šéf menšiny, protože tam by se to mohlo zablokovat na nějakých procedurách.
Nicméně již před řadou týdnů Senát obdobný balíček schválil, když pro něj hlasovalo 22 republikánských senátorů. I tam je koalice většinových demokratů a části republikánů, protože na některé věci tam potřebujete třeba až 60 hlasů ze 100.
Čeká se, že by k tomu mohlo dojít v úterý, takže by to Senát schválil v úterý. Prezident Biden řekl jasně, že je připraven to okamžitě podepsat, aby se z toho návrhu zákona stal opravdu zákon. A mluví se o tom, že otázka dalších dodávek na Ukrajinu je potom v řádu dnů až třeba dvou týdnů. Některé zásoby jsou připraveny v Německu atd.
Hmatatelná změna by měla být na bojišti okamžitá. První je samozřejmě i ten dopad na morálku ukrajinských vojáků. Z pohledu munice se bavíme maximálně o dnech nebo dvou týdnech, kdy by mělo dojít k hmatatelnému rozdílu pro ukrajinskou stranu.
I am grateful to the United States House of Representatives, both parties, and personally Speaker Mike Johnson for the decision that keeps history on the right track.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 20, 2024
Democracy and freedom will always have global significance and will never fail as long as America helps to…
Když se vrátíme k jednání o pomoci Ukrajině v dolní komoře amerického parlamentu, tedy ve Sněmovně reprezentantů, jakou roli ve výsledném schválení sehrál republikánský předseda Michael Johnson a jak velké opozici přitom musel čelit ve své straně?
Mike Johnson sehrál opravdu bez přehánění historickou roli. On se stal šéfem dolní komory na konci loňského října jakožto kompromisní kandidát mezi dvěma rozhádanými tábory republikánů.
‚Obyčejně vede Amerika, teď je v závěsu.‘ Česko stojí v čele boje za svobodu, říkají američtí kongresmani
Číst článek
Jedny můžeme nazvat Trumpovce, kteří v zahraniční politice razí tu linii Amerika na prvním místě a můžeme to popsat jako izolacionismus. Jsou to ty názory: „Ukrajině nepomáhejme, zajistěme si v první řadě naši jižní hranici, není to naše válka, ať se o Ukrajinu starají Evropané.“
Ta druhá, zhruba polovina republikánů jsou nadále republikáni v zahraniční politice toho „Reagonovského střihu“. Ronald Reagan, člověk, který byl ochoten věnovat v 80. letech obrovské národní a finanční zdroje Spojených států k uzbrojení Sovětského svazu, čili velmi aktivní zahraniční politika.
Mike Johnson měl velmi slabou pozici, vyšel z tábora Trumpových izolacionistů a teprve v posledních týdnech se na základě nějaké kombinace faktorů rozhodl, že klidně přijde o pozici šéfa Sněmovny reprezentantů – k tomu může nadále dojít – ale prostě udělal to, co, jak on říká, je správné z pohledu historie.
Zahrnovalo to nějaký jeho osobní přerod, kdy jsou zprávy, že je velmi věřící křesťan, že se modlil po nějakou dobu. I to zahrnuje určitý posun v pozici Donalda Trumpa, republikánského kandidáta na prezidenta, se kterým se sešel asi před týdnem a který najednou sám říká: přežití Ukrajiny je i v americkém zájmu.
V neposlední řadě varující zprávy amerických tajných služeb, že vojenská pozice Ukrajiny je velmi slabá. Toto všechno bylo naprosto důležité ve změně pozice šéfa Sněmovny reprezentantů. Bez této změny v jeho případě by se balíček asi neschválil.