V Hongkongu odstranili sochu za oběti na náměstí Nebeského klidu, jeden z posledních památníků

Přední hongkongská univerzita odstranila v noci na čtvrtek ze svého komplexu sochu, která připomínala krvavé vojenské potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men z roku 1989. Socha, jež zobrazuje desítky pokroucených lidských těl, byla podle agentury Reuters jedním z posledních hongkongských památníků věnovaných masakru, o němž se v pevninské Číně doposud nesmí mluvit.

Fotogalerie Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělecké dílo zvané Pilíř hanby, vytvořené dánským sochařem Jensem Galschiötem, bylo vystaveno v kampusu univerzity 24 let a na výročí pekingských protestů se u něj v červnu každoročně scházeli lidé při vzpomínkových akcích.

Parlamentní volby v Hongkongu vyhráli kandidáti Pekingu. K urnám přišlo jen 30 procent voličů

Číst článek

Univerzita, která je nejstarší v Hongkongu, sdělila, že o odstranění sochy rozhodla „na základě právních porad a aktuálního zhodnocení rizik“. „Univerzitní rada požádala, aby byla socha uložena do skladu,“ dodala.

Autor díla Galschiöt v prohlášení uvedl, že je „naprosto šokován“ a že „za jakékoli škody na svém soukromém majetku bude požadovat odškodné“.

Umělec, který si sochu cení na 1,4 milionu dolarů, už v říjnu nabízel, že si dílo osobně odveze zpět do Dánska, pokud mu čínské a hongkongské úřady zaručí imunitu. Zatím ale neuspěl.

Zatímco pevninská Čína jakékoli připomínky zásahu bezpečnostních sil ze 4. června 1989 proti demonstrantům znemožňuje, obyvatelé Hongkongu si ho každý rok připomínali masovými shromážděními při svíčkách. Loni a letos úřady ale tyto akce zakázaly, což zdůvodnily opatřeními proti šíření koronaviru.

Při masakru na náměstí Nebeského klidu zemřelo v roce 1989 až 10 tisíc lidí, naznačují britské dokumenty

Číst článek

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Peking ale tyto svobody postupně omezuje.

Uzavřeno bylo v Hongkongu například i muzeum věnované událostem ze 4. června a jeho internetová verze je z hongkongského území nepřístupná. Podobně jako socha v kampusu univerzity se dostalo do rozporu s bezpečnostním zákonem, který Čína prosadila v reakci na hromadné prodemokratické demonstrace v Hongkongu v roce 2019.

Osmimetrová socha připomínající masakr na náměstí Nebeského klidu v prostorech hongkongské univerzity | Foto: Katherine Cheng / SOPA Images/Sipa USA | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme