Hraniční kontroly by se měly projednat na evropské úrovni, žádá Slovensko. Krok Česka respektuje
Slovensko respektuje rozhodnutí České republiky zavést kontroly na společné hranici. Bratislava ale chce, aby se o tomto kroku jednalo na úrovni Evropské unie, protože rozhodnutí Prahy má vliv i na další evropské země. V úterý o tom informovala mluvčí slovenského ministerstva vnitra Zuzana Eliášová.
Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci na 27 bývalých hraničních přechodech. Na jiných místech nebude možné od půlnoci ze středy na čtvrtek minimálně dalších deset dnů státní hranice překračovat, policisté budou hlídat i takzvanou zelenou hranici.
Výjimku budou mít zemědělci, lesníci, myslivci či rybáři při výkonu své práce v „bezprostředním příhraničí“.
Česko obnoví na hranicích se Slovenskem kontroly. Důvodem je nelegální migrace
Číst článek
„Resort vnitra zmíněné rozhodnutí respektuje, ovšem upozorňuje, že jde o vážné téma, které je potřeba projednat na úrovni Evropské unie. Slovensko bude prosazovat, aby se taková jednání uskutečnila. Uvedený krok kolegů z Česka má totiž vliv i na ostatní evropské země,“ uvedla Eliášová.
Dodala, že Slovensko, Česko a další evropské země jsou pro migranty pouze tranzitními státy.
Slovenské ministerstvo vnitra zatím neodpovědělo na dotaz ČTK, zda Bratislava podnikla dostatečné kroky proti nelegální migraci.
Podle Eliášové platí dohoda mezi Slovenskem a Maďarskem o tom, že obě země posílí hraniční hlídky na slovenském a maďarském území. Slovenská policie v posledním období opakovaně informovala o případech nelegální migrace a zadržení běženců, jež se dostali na Slovensko právě z Maďarska.
Co budou obnášet kontroly na hranicích podle policie?
- Kontroly budou prováděny flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě a v závislosti na vývoji situace se zaměřením na kontrolu dopravních prostředků, zejména cizích registračních značek.
- Omezení spojené s kontrolou hranic se týká i turistů. Státní hranici je možné překračovat pouze v místech určených pro překročení, uvedených v opatření. Nebudou se tak moct volně pohybovat po stezkách a cestách, které vedou po státní hranici nebo střídavě na území České republiky a Slovenska.
- Policisté mohou rovněž zastavovat vozidla a provádět jejich prohlídku. Mají tak pravomoc zastavit dopravní prostředek a prohledat i zavazadla.
- Omezení pro nákladní kamionovou dopravu nejsou žádná. Vozidla mohou být podrobena kontrole, a to zejména na příjezdu na území České republiky.
- Pro přepravu zboží podléhající rychlé zkáze přepravy jsou určena místa pro překročení státní hranice.
- Pro překročení hranic je nutné mít doklady - cestovní pas, popř. vízum, pokud jde o občany třetích zemí podléhající vízové povinnosti. Občané Evropské unie se mohou prokázat platným identifikačním dokladem, který prokáže, že jsou občany členského státu Evropské unie.
- Překročení mimo určená místa je považováno za přestupek a hrozí i pokuty. Po projednání přestupku lze uložit pokutu do 50 tisíc korun, příkazem na místě i do výše do pět tisíc korun.
- Kontroly probíhají také na všech mezinárodních vlakových spojích vypravených z území Slovenska.
- Kvůli ochraně státní hranice jsou posíleny počty policie. Povoláni jsou vojáci v činné službě a příslušníci Celní správy ČR a Vězeňské služby ČR. Celkem se bude jednat o stovky policistů denně.
Zdroj: webové stránky Policie ČR