Hroby českých vojáků lze najít i na britském hřbitově v Izraeli

Právě před 94 lety skončila první světová válka, 11. listopad je v kalendáři zapsaný jako Den válečných veteránů. Vojáci i civilisté dnes vzdávají čest u hrobů padlých. Místa posledního spočinutí československých vojáků lze najít i v Izraeli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podobných hřbitovů mají Britové po celém světě stovky

Podobných hřbitovů mají Britové po celém světě stovky | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

České hroby v Izraeli najdeme na britském vojenském hřbitově. Už podle tvaru náhrobku se pozná národnost padlého vojáka, který pod ním leží.

Komise pro válečné hroby Britského společenství má jasný systém. Na hřbitově v Ramle jsou vidět precizně vyrovnané náhrobky. Všichni vojáci Commonwealthu – tedy Kanaďané, Australané, Britové, Novozélanďané nebo třeba Indové mají náhrobky stejného tvaru. Ti ostatní mají odlišné, takže lze okamžitě poznat, komu hrob patří, ať už je to Polák, Čech nebo Nor.

Jenom v Ramle britské úřady pečují o hroby více než čtyř tisíc vojáků. Některé z nich patří i těm, kteří v první nebo ve druhé světové válce bojovali proti Britům. Jsou tu však i náhrobky československých vojáků, kteří na Blízkém východě stáli po jejich boku.

České náhrobky mají širší základnu a nahoru se zužují. „To je voják, který padl v roce 1942 a patřil k československé armádě. Po jeho levé straně je pohřbený Polák, napravo od něj Skot. Takže vidíte, že jsou tu lidé různých národů, které za války bojovaly za stejnou věc,“ popisuje britský diplomat Paul Price.

Náhrobek, o kterém diplomat mluví, patří kapitánovi Antonínovi Pacovskému. Ten přišel o život 16. prosince 1942. Jeho hrob se dá najít i ve veřejné počítačové evidenci českého ministerstva obrany. Spolu s Pacovským je v Ramle pohřbeno ještě šest dalších Čechoslováků.

Celkově Češi mají po světě několik tisíc padlých. Jak říká Paul Price, Britů je samozřejmě daleko více.

„Máme hroby ve sto padesáti zemích celého světa. Připomínají 1 750 000 padlých vojáků Britského společenství, ale i jiných států. Jen tady v regionu máme hřbitov v palestinské Gaze, v izraelské Berševě, v Jeruzalémě a jeden velký a jeden malý pro indické vojáky, dva hřbitovy jsou v Haifě a největší z nich je právě tento v Ramle,“ popisuje.

Jeden ze dvou britských vojenských hřbitovů v Jeruzalémě | Foto: Břetislav Tureček

Na dnešek připadá Den válečných veteránů, který po první světové válce zavedli právě Britové. Paul Price musí pro takovou příležitost dohlédnout, aby byl hřbitov ještě uklizenější než obvykle. Ale jak ukazuje ve své kanceláři, má práce nad hlavu po celý rok.

„Tady máme seznam všech hrobů v Izraeli. Podle toho jezdím neustále kontrolovat, nakolik jsou náhrobky poškozené nebo narušené počasím. Plánujeme, kolik kamenů bude nutné vyměnit ve výhledu tří, pěti a deseti let, abychom stačili zajistit jejich výrobu,“ říká.

Náhrobky pro všechny hroby po celém světě se prý tesají ve Francii. „Kámen tam ale vozíme z Británie, nebo z Itálie. Musí být kvalitní, aby vydržel co nejdéle,“ dodává Price.

Břetislav Tureček, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme