Indie začala k distribuci vakcín proti koronaviru používat drony. Létají do těžce dostupných oblastí
Drony, které začala indická vláda používat, mají vyřešit problém, jak dostat vakcíny do těžko přístupných oblastí. „Snažíme se zajistit, aby ve vzdálených a řídce osídlených oblastech nedošlo k propuknutí pandemie tím, že jejich rezidenty co nejrychleji naočkujeme,“ vysvětlil doktor Samiran Panda, vedoucí vědec a epidemiolog Indické rady lékařského výzkumu.
„Když se lidé z těchto oblastí nakazí nějakou závažnou nemocí, nemají přístup k ventilátorům, intenzivní zdravotní péči, ani ke kyslíku,“ vysvětlil Panda.
První test doručování vakcíny pomocí dronů proběhl v pondělí v jednom z nejmenších indických států Manípuru. Na dálku ovládaný bezpilotní vrtulník letěl s deseti dávkami vakcíny proti koronaviru z města Bišnupuru na kliniku na ostrově Karang v Koltaku. Cestu na ostrov, kde žije 3500 lidí, která běžně zabere hodiny cesty člunem a posléze po pevnině, zvládl dron za dvanáct minut. Informovala o tom BBC.
#IndiaFightsCorona
— #IndiaFightsCorona (@COVIDNewsByMIB) October 4, 2021
Watch ICMR’s Drone-based Vaccine delivery. First time in South Asia, a Make in India drone used to transport COVID-19 vaccines.#LargestVaccineDrive#Unite2FightCorona@mansukhmandviya @ianuragthakur @Murugan_MoS @PIB_India @ICMRDELHIpic.twitter.com/A4YcmAX3M1
Panda prohlásil testovací let za úspěšný a dodal, že obyvatelé ostrova byli naočkováníivšemi deseti přepravovanými dávkami.
Indická vláda plánuje používat k přepravě koronavirových vakcín drony, které unesou náklad až 4,5 kilogramu, což se rovná zhruba 900 očkovacích dávek, s doletem alespoň 70 kilometrů.
Indie má za cíl očkovat všechny občany, kteří mohou vakcínu obdržet, do konce roku 2021. Dosud naočkovala více než 925 milionů dávek. Alespoň 70 % populace obdrželo podle oficiálních dat minimálně jednu dávku vakcíny.
Od začátku pandemie Indie nahlásila více než 33 milionů případů nakažení koronavirem a přes 440 000 úmrtí spojených s tímto onemocněním.