Íránská karta Izrael sjednocuje. Premiér dokázal, že s hrozbou umí pracovat, říká zástupce velvyslankyně

Izrael má za sebou rozsáhlou raketovou přestřelku s Hizballáhem. Radikální hnutí potvrdilo, že z jeho strany šlo o první část odvety za zabití velitele Fuáda Šukra. „Hizballáh hovoří o tom, že se jim podařilo, co zamýšleli, že zasáhli cíle na různých vojenských základnách, což není pravda. Zřejmě je to ale součástí propagandistické linie, kterou vede,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus zástupce české velvyslankyně v Izraeli Cyril Bumbálek.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na kouř a oheň na libanonské straně hranice s Izraelem poté, co Izrael uvedl, že zaznamenal přípravu ozbrojené skupiny Hizballáh na útok na Izrael a provedl preventivní údery na cíle Hizballáhu v Libanonu

Odveta nebyla nic z toho, čím Hizballáh a íránský režim vyhrožovali (ilustrační foto) | Foto: Aziz Taher | Zdroj: Reuters

Panují mezi Izraelci obavy z dalších úderů Hizballáhu a z rozšíření regionálního konfliktu?
Očekávání, jestli přijde odveta ze strany Hizballáhu, nebo jestli půjde o něco většího, kde se zapojí Írán, trvala víc než tři týdny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor se zástupcem velvyslankyně v Izraeli Cyrilem Bumbálkem

Nakonec vše proběhlo bez větších ztrát nebo škod, i když v důsledku zemřel – ačkoliv okolnosti nejsou zcela jasné – izraelský námořník na plavidle, které bylo zřejmě do té doby u pobřeží Izraele.

Ale nebylo to nic z toho, čím Hizballáh a íránský režim vyhrožovaly. Nestalo se, že by způsobily významné materiální škody, škody na lidských životech, útočily na izraelské vojenské základny nebo ochromily izraelskou armádu.

Teď je otázka, jestli toto Hizballáh udělat musel, aby si zachoval tvář zejména vůči svému domácímu politickému prostředí, a teď už sám nebude chtít situaci dále eskalovat a riskovat ještě tvrdší izraelskou reakci. Tuhle variantu osobně považuji za pravděpodobnější. Je ale také možné, že jde jen o první krok.

Nakonec ale i rétorika Hizballáhu a vůdce Nasralláha odpovídala spíše tomu, že nedělním útokem splnili své cíle. Hizballáh hovoří o tom, že se jim podařilo, co zamýšleli, že zasáhli cíle na různých vojenských základnách, což není pravda. Zřejmě je to ale součástí propagandistické linie, kterou vede.

Dá se tedy říct, že mezi Izraelci panuje jistá úleva díky tomu, že první fáze útoku nezpůsobila žádné velké ztráty?
Svým způsobem tento výsledek může být pro izraelskou společnost úleva. Izraelská společnost ale není ve výrazné defenzivě.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele o příměří. Informace o brzké dohodě jsou podle něj mylné

Číst článek

Naopak – lidé jsou připraveni, že pokud to bude potřeba, budou vznikat opatření a mezi veřejností je také ne úplně nevýznamná podpora akce přímo na území Libanonu. Lidé se tedy opravdu nebojí, co situace přinese.

Naopak ve společnosti panuje velká netrpělivost kvůli tomu, že situace na severu Izraele v Pásmu (Gazy), kde je pořád zhruba 60 tisíc lidí evakuovaných, přetrvává.

Pro Izrael stále přetrvává problém, jakkoliv situace neeskaluje, že se tito lidé pořád nemůžou vrátit do svých domovů a Izrael může pořád být ostřelován z Libanonu. Proto ve společnosti chuť na řešení trvá.

A souhlasíte s tím, že takové situace můžou posílit upadající preference vlády Benjamina Netanjahua? Že hrozba úderu z Íránu nebo Libanonu Izraelce spojuje?
Je to jeden z výkladů, kterému nasvědčují některé analýzy i aktuální průzkumy veřejného mínění.

Izrael sjednocuje íránská karta představující přenesení lokálního konfliktu s Hamásem v Pásmu Gazy na širší regionální úroveň, kde hlavní hrozbu už nepředstavuje Hamás, ale Írán a celá síť vazalských režimů Íránu.

5:41

Izrael k masivní odvetě nepřistoupí, nemá zájem otevřít další frontu, myslí si Kalhousová

Číst článek

Izraelská vláda a potažmo premiér v posledních týdnech dokázali, že s touto hrozbou umí i po dlouho táhnoucí se válce stále pracovat.

Stále je komplikované naplnit ambiciózní cíle, které byly na začátku války deklarovány. Stále se nepodařilo osvobodit, nebo díky dohodě vrátit, izraelská rukojmí. Stále není zlikvidován vůdce Hamásu Sinvár. To společnost do jisté míry unavuje a frustruje.

Naopak to, že se daří v zatím nepřímé konfrontaci s Íránem a celým řetězcem je něco, co izraelská vláda prokazuje, že umí, daří se jí a je o tom schopná přesvědčit i izraelskou veřejnost.

Objevují se už nějaké reakce na to, že další rozhovory o příměří skončily bez dohody, že delegace už odjely z Káhiry?
Objevují, ale zatím jde v zásadě pořád jen o první otázku: proč skončila? Myslím si, že málokdo v tuto chvíli očekával průlom.

Ale je otázka, jestli jednání opravdu skončila. Na záležitost se nahlíží s velkou skepsí, zaznívá, že nemá cenu dál jednat.

Izrael tvrdí, že odrazil všechny drony Hizballáhu. Podle Netanjahua to ale ‚není konec příběhu‘

Číst článek

Jestli bude existovat tlak na pokračování jednání, jestli existuje cesta, jíž by se dalo k dohodě dospět, je také otázka načasování. Panují velké pochyby o tom, že má samotný Hamás v tuto chvíli o dohodu zájem. Ale dohoda nemusí vzniknout hned, může to trvat několik týdnů, měsíců.

Teď je předčasné hovořit o úplném kolapsu rozhovorů. Záleží také na roli dalších, nejen Izraele a Hamásu, ale také regionálních zprostředkovatelů Egypta a Kataru. A záleží také na tom, jak moc budou Spojené státy chtít tlačit na vznik dohody.

Otázkou zůstává, jakou podobu může dohoda mít. Může být velmi omezená, zaměřená jen na propuštění části rukojmí a dočasné příměří, nebo může být výrazně ambicióznější, zacílená na propuštění všech rukojmí a uzavření dlouhodobého příměří.

To všechno je stále ve hře a není jasné, co z toho je možné a čeho chtějí jedna i druhá strana dosáhnout.

Pavlína Nečásková, jkd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme