Islámský stát se stále nehlásí k novoročnímu útoku v New Orleansu. Pachatel mu přitom sliboval poslušnost

Na Nový rok zabil v New Orleansu příznivce Islámského státu (ISIS) 14 lidí a dalších 34 zranil. Ačkoliv šlo o nejhorší takový útok za poslední roky, teroristická organizace se k němu nezvykle ani po týdnu nehlásí. Televize CNN mluvila s experty a analyzovala, jaké důvody pro to ISIS může mít.

New Orleans Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V autě útočníka v New Orleans se našla vlajka Islámského státu

V autě útočníka v New Orleans se našla vlajka Islámského státu | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Přihlášení se ke spáchanému teroristickému útoku v minulosti patřilo ke standardnímu postupu Islámského státu. Uskupení se v minulosti dokonce snažilo převzít odpovědnost za činy, které nespáchalo – například při útoku v Las Vegas roce 2017, kdy jediný střelec zabil 60 lidí a několik stovek dalších zranil. I přes veřejné přijetí odpovědnosti ze strany ISIS následné vyšetřování neodhalilo mezi skupinou a střelcem žádnou spojitost.

Shamsud-Din Jabbar, útočník z New Orleansu, se teroristickou skupinou nepochybně inspiroval. Tvrdí to Edmund Fitton-Brown, vrchní poradce neziskové organizace Counter Extremism Project. Na pick-up, kterým najel do slavícího davu, dokonce pověsil vlajku Islámského státu a otevřeně mu vyjadřoval loajalitu.

Obětí v New Orleansu byl i Brit, jehož nevlastní matka sloužila královské rodině. Karel III. jí kondoloval

Číst článek

„Proč by se k němu s vděkem nepřihlásili? Přisvojit si přímý zásah na ‚největšího ďábla‘ působí jako neopakovatelná příležitost,“ diví se Fitton-Brown a poukazuje na dlouhodobou nenávist organizace vůči Spojeným státům.

Odpověď může poskytnout pohled na nynější situaci v Sýrii a Iráku, odkud ISIS pochází. Spojené státy a Francie v oblasti provádí nálety na jejich cíle a 19. prosince oznámily, že zabily velitele skupiny Abú Júsifa. Rozsáhlé útoky tak mohly narušit klasické postupy a vedení nemohlo vydat žádnou zprávu.

Peter Neumann, profesor bezpečnostních studií na King's College v Londýně, podotýká, že ani to nezabránilo Islámskému státu ve vydávání svého týdeníku, kde se k útoku mohli veřejně přihlásit či tak jednoduše učinit přes sociální sítě.

ISIS také může čekat na vhodnější moment, kdy za útok převzít odpovědnost. Ve druhé polovině ledna převezme prezidentský úřad v USA Donald Trump, jehož pozornost se mohou snažit získat.

Nabízí se i varianta, že teroristická organizace má problém s osobou Shamsuda-Dina Jabbara, který sloužil v americké armádě a přibližně rok působil v Afghánistánu. Tato asociace pro ně podle americké televize může být značně nepříjemná.

David Čížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme