Jít k volbám, nebo je bojkotovat? Arabové v Izraeli jsou rozděleni, zastoupení ve vládě nikdy neměli
Arabské strany by mohly být jazýčkem na vahách v izraelských volbách. Momentálně mají v Knesetu 11 procent křesel, do vládní koalice je ale nikdy nikdo nepřizval. Premiér Benjamin Netanjahu dokonce pravidelně před účastí arabských stran ve vládě varuje. Loni přijatý Zákon o národním státě prohlásil Izrael za stát výhradně židovské populace. Arabové tvoří 20 procent obyvatel Izraele. Letos mnozí zvažují bojkot voleb.
„Řekni Benetovi/řekni Šakedové/a také Feiglinovi/že my nikam neodejdem/Chtěl jsem volby bojkotovat/ ale nechci ale zůstat stranou/Je to jedna z mála možností/jak tu něco ovlivnit/Takže volit půjdu.“
Rapper Támir Madžbúr ve svém songu naráží na plány některých židovských pravicových politiků arabskou menšinu ze země odsunout.
K účasti ve volbách vyzývají i jednotlivé arabské strany. „Zákon o národním státě přispěl k pocitu frustrace. My se ale snažíme arabským voličům říct, že musí být naopak aktivnější. Ten zákon totiž prošel o pouhé dva hlasy. Kdybychom měli poslanců víc, možná by nezískal potřebnou většinu,“ vysvětluje Radiožurnálu arabský poslanec Knesetu Júsuf Džabárín za levicovou stranu Chadaš.
Strana má sídlo v Umm Fahm, což je jedno z největších arabských měst v Izraeli, a v Džabárínově pracovně je nespočet symbolů srpu a kladiva.
Naopak proti účasti ve volbách do Knesetu agituje právník Ahmad Chalífa z hnutí Abná il-Balad. „Nechceme propůjčovat legitimitu Knesetu, tedy instituci, která nás vlastně vylučuje. Tím, že se staneme součástí Knesetu, automaticky uznáváme Izrael jako stát výhradně pro Židy. Loňský Zákon o národním státě to jen potvrzuje.“
Roztříštění Arabové
Arabská ulice v Izraeli je letos v otázce voleb rozdělená. Očekává se ale, že výzvy k bojkotu zafungují a volební účast Arabů bude nižší.
„Já volit nepůjdu. Ani arabské, ani židovské strany mě nijak neoslovují. Nikdo z nich pro veřejnost nic nedělá. Nevidím tam žádnou stranu, která by chtěla řešit důchody, pracovní příležitosti, násilí a vraždy v arabských komunitách,“ myslí si obyvatel města Umm Fahm Muhammad Džabárín.
‚Počůral se, párkrát ho kopli.‘ Izraelská armáda zatýká ročně tisíce dětí, někdy i ve dvě ráno
Číst článek
Zklamaly ho prý hlavně arabské strany, které nevystupují jednotně a nejsou v Knesetu aktivní. K volební urně se zítra naopak chystá Ábid Džabárín, jiný obyvatel tohoto arabského města:
„Bojkotovat volby je chyba. V takovém případě získají hlasy židovské strany na náš účet. Budu volit Ahmada Tibího, je to člověk odtud z Umm Fahm. Už pro nás v Knesetu dost udělal,“ říká.
Thábit Abú Rás je izraelský analytik z řad arabské menšiny: „Svět bude Izrael posuzovat podle toho, jak většina zachází s menšinou. Arabské strany bohužel nebyly od vzniku Izraele v roce 1948 přizvané do jediné vlády. A to je poněkud zvláštní demokracie.“
Také podle Ráse bude letos účast Arabů ve volbách výrazně nižší. „V minulých volbách byla účast mezi arabskými voliči přes 63 procent. Letos to bude maximálně kolem 50 procent. Zároveň ale letos bude mnohem víc Arabů volit židovské strany, hlavně Merec a uskupení Bennyho Gance,“ očekává analytik Thábit Abú Rás.