Izrael zasáhl uprchlický tábor v Gaze. Tvrdí, že se v něm skrýval šéf vojenského křídla Hamásu

Při izraelském vzdušném úderu proti šéfovi vojenského křídla teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy přišlo podle místních úřadů o život nejméně 71 Palestinců a dalších 289 bylo zraněno. V předchozí bilanci hovořilo ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem asi o 20 mrtvých a 90 zraněných. Izrael rovněž provedl úder na mešitu v uprchlickém táboře Šatí na severu Pásma Gazy, zemřelo tam 17 lidí a desítky byly zraněny.

Gaza (Aktualizováno: 17:38 13. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoký počet obětí má podle palestinských médií na svědomí požár mezi stany palestinských uprchlíků

Vysoký počet obětí má podle palestinských médií na svědomí požár mezi stany palestinských uprchlíků | Zdroj: Reuters

Izraelská armáda potvrdila, že terčem útoku v oblasti Mavásí, označené za humanitární zónu, byl vojenský lídr Hamásu Muhammad Díf, a prohlásila, že většinu obětí představují členové tohoto hnutí. Hamás tvrzení armády popřel.

Podle arabských médií způsobilo vysoký počet obětí vedení úderu v místech, kde se nacházejí četné stany palestinských uprchlíků.

Demokracie je diskuze. Vyhrocené emoce kolem Gazy jsou symptomem problému české společnosti

Číst článek

Reportér izraelského armádního rozhlasu řekl, že Díf se zřejmě skrýval v této humanitární zóně západně od města Chán Júnis. Stále ale není jasné, zda Díf přišel o život.

Spolu s ním byl terčem úderu také Rafá Salámí, velitel brigády Hamásu v Chán Júnisu, uvedla armáda.

Saúdskoarabská televizní stanice Al-Hadas tvrdí, že Salámí byl při úderu zabit, zatímco Díf byl údajně vážně zraněn.

Na záběrech, která má Reuters k dispozici, je vidět, jak do míst zahalených oblaky kouře a prachu míří sanitky. Palestinci, včetně žen a dětí, kteří byli kvůli bojům dříve nuceni upustit své domovy, v panice prchají pryč, někteří si nesou své osobní věci.

Po úderu izraelské armády v oblasti Mavásí | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

Podle svědků události byl útok překvapením, protože v oblasti Mavásí, táhnoucí se podél pobřeží od Rafáhu na západ Chán Júnisu, byl až dosud klid. Na místo podle nich dopadlo vícero raket a mezi zraněnými byli i záchranáři.

Mnoho zraněných bylo po útoku převezeno do nedaleké nemocnice Násir v Chán Júnisu, největšího dosud fungujícího zdravotnického zařízení v Pásmu Gazy. Její představitelé krátce nato uvedli, že nemocnice je přetížena a kvůli intenzitě izraelské ofenzivy a akutnímu nedostatku zdravotnického materiálu „již není schopna provozu“.

Útok na mešitu

Další sobotní úder izraelské armády vedl na mešitu v uprchlickém táboře Šatí na severu Pásma Gazy. Zahynulo tam 17 Palestinců a zhruba dvě desítky dalších byly zraněny, většinou vážně, informovaly agentura Reuters a list Haarec s odvoláním na místní zdravotníky.

Podle svědků deníku Haarec k útoku došlo ve chvíli, kdy se věřící shromáždili na nádvoří mešity k polední modlitbě.

Americká armáda odstraní molo u Pásma Gazy. Mělo výrazně zvýšit objem humanitární pomoci

Číst článek

„Bylo to jako návrat do prvních dnů války. Nevybíravá palba na každý cíl bez ohledu na to, že to byli civilisté při modlitbě. Během několika vteřin se všude povalovala těla. Byla to děsivá, nesnesitelná scéna,“ řekl listu jeden z očitých svědků.

Uprchlický tábor Šatí, zvaný též Pláž, leží na pobřeží Středozemního moře západně od města Gaza.

Izraelská armáda v některých částech města tento týden podnikla intenzivní vojenské operace, včetně zátahu proti členům Hamásu a Palestinského islámského džihádu v sídle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které si vyžádaly desítky mrtvých a jednu z čtvrtí města podle místních obyvatel prakticky srovnaly se zemí.

Reakce politiků

Izraelský ministr obrany Joav Galant se kvůli zhodnocení situace sešel v sobotu s náčelníkem generálního štábu armády Hercim Halevim a šéfem tajné služby Šin Bet, uvedla ministrova kancelář. Schůzky s nejvyššími představiteli armády a tajných služeb má během dne v plánu také premiér Benjamin Netanjahu, uvedl jeho úřad.

Kontrola Hamásu v Gaze už není taková, jako bývala. Daří se zločineckým gangům, časté je rabování

Číst článek

Podle armády byl úder veden na oplocený areál Hamásu, kde se nacházeli převážně ozbrojenci. Na síti X zveřejnila letecké snímky místa útoku plného zeleně před úderem a po něm a uvedla, že teroristé i vysoce postavení členové Hamásu se ukrývali mezi civilisty.

Představitel armády podle agentury Reuters během online brífinku novinářům řekl, že úder nemířil na stanové město, nýbrž na operační komplex provozovaný Hamásem a že Dífa chránili další ozbrojenci.

Dodal, že armáda dopady úderu stále prověřuje a vyhodnocuje a že nemůže potvrdit zprávu palestinských úřadů, že při něm zahynulo přes 70 lidí.

Vysoce postavený představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí nicméně agentuře Reuters řekl, že při úderu byli zabiti pouze palestinští civilisté. Útok označil za „vážnou eskalaci“ a zprávy, že jeho cílem měl být Díf, za „nesmysl“ a snahu úder ospravedlnit.

„Všichni mučedníci jsou civilisté a to, co se stalo, je závažná eskalace genocidní války, podporované Spojenými státy a mlčením světa,“ řekl Abú Zuhrí. Podle jeho slov úder ukazuje, že Izrael nemá zájem na dosažení dohody o příměří.

Díf, strůjce 7. října

Díf, kvůli němuž byl podle izraelské armády vedený sobotní útok v oblasti Mavásí, byl jedním ze strůjců brutálního útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, při němž zahynulo na 1200 lidí a který rozpoutal válku v Pásmu Gaze.

Přežil sedm izraelských pokusů o atentát, naposledy v roce 2021, a již několik desetiletí mu patří některé z prvních míst na izraelském seznamu nejhledanějších osob.

‚Rámec je dohodnutý. Jedná se o podrobnostech,‘ píše list o příměří mezi Izraelem a Hamásem

Číst článek

Díf stoupal v hierarchii Hamásu více než 30 let, vytvořil síť tunelů skupiny a podílel se na vývoji bomb. Podle Izraele je zodpovědný za desítky Izraelců zabitých při palestinských sebevražedných atentátech.

Izraelská vojenská ofenziva si od října podle sobotní bilance ministerstva zdravotnictví v Gaze, které ovládá hnutí Hamás, vyžádala životy nejméně 38 443 Palestinců, dalších 88 481 bylo od začátku bojů zraněno.

Údaje nerozlišují mezi oběťmi z řad ozbrojenců a civilistů, kterých je zřejmě většina. Válka také proměnila velkou část hustě zastavěného území v trosky, vyhnala většinu z 2,3 milionu obyvatel úzkého pobřežního pásu i několikrát z domovů a způsobila rozsáhlou humanitární krizi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme