Úřad OSN uvedl, že izraelská armáda zasáhla jeho zařízení v Rafáhu. Při útoku nebyl nikdo zraněn
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě v pondělí uvedl, že v neděli izraelská armáda zasáhla i budovu používanou tímto úřadem v Rafáhu, který leží na jižní hranici Pásma Gazy s Egyptem. Nikdo nebyl zraněn. Izraelská armáda přitom tvrdí, že její údery se soustředí na sever Pásma Gazy, a na jih poslala statisíce Palestinců s tím, že tam budou v bezpečí.
Izraelská armáda také informovala, že v Pásmu Gazy od začátku pozemní operace před dvěma týdny zničila pozemními a leteckými údery na 4300 cílů, včetně stovek odpalovacích míst protitankových střel a asi 300 tunelových šachet používaných hnutím Hamás, informoval server The Times of Israel.
„Tento útok je dalším důkazem toho, že nikde v Pásmu Gazy není bezpečno. Ani na severu, ani v centrální části, ani na jihu,“ uvedl šéf Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Philippe Lazzarini k nedělnímu ostřelování budovy UNRWA.
Dodal, že budovu zasáhlo třikrát izraelské námořnictvo. Nálet způsobil rozsáhlé škody, nikdo ale při něm nebyl zraněn, protože personál opustil budovu 90 minut před útokem. Úřad neuvedl, od koho dostal varování.
Izraelské tanky obklopily největší nemocnici v Gaze. Podle úřadů zničily jednu z jejích budov
Číst článek
Server The Times of Israel v pondělí napsal, že izraelská armáda se k tomuto oznámení bezprostředně nevyjádřila. Izraelská armáda ale viní hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne od roku 2007, že využívá civilisty jako živé štíty a i v budovách, jako jsou školy, mešity či nemocnice, ukrývá vojenský materiál.
Za měsíc bojů bylo podle úřadu zničeno v Pásmu Gazy 60 zařízení OSN, většinou škol, v nichž hledali útočiště tisíce civilistů. Úřad OSN uvedl, že souřadnice těchto zařízení poskytl oběma válčícím stranám.
UNRWA uvedl, že v jeho zařízeních v Pásmu Gazy je nyní téměř 780 000 vysídlených Palestinců. Agentura DPA v pondělí napsala, že v důsledku izraelského bombardování muselo své domovy opustit za více než měsíc 1,5 milionu Palestinců v Pásmu Gazy.
V něm žije na území menším než Praha na 2,3 milionu lidí, většina z nich se kvůli útokům nyní tísní na jihu oblasti.
Je slogan o svobodné Palestině od řeky k moři antisemitský? Policie čeká na vyjádření, řekl její šéf
Číst článek
Podle pátečního oznámení UNRWA zemřelo v Pásmu Gazy od začátku této války Izraele s hnutím Hamás více než 100 pracovníků tohoto úřadu. V pondělí si tyto oběti v institucích OSN připomněli minutou ticha a stažením vlajek na půl žerdi.
„Je to nejvyšší počet humanitárních pracovníků v historii naší organizace, který byl zabit za tak krátkou dobu,“ řekla Taťjana Valovajaová, šéfka kancelář OSN v Ženevě.
Úřad UNRWA uvedl, že někteří jeho zaměstnanci zemřeli v budovách bombardovaných izraelskou armádou a jiní, když stáli několik hodin frontu na chleba. Izraelské údery totiž v Pásmu Gazy zničily i valnou většinu pekáren. Humanitární pomoc se do oblasti dostává jen pomalu a v malém množství.