Izraelský útok zabil aspoň devět lidí, zní z Libanonu. Dalšch pět je zraněných

Při izraelském útoku na obytnou budovu na jihu Libanonu zemřelo nejméně devět lidí a pět osob utrpělo zranění. V sobotu to podle agentury Reuters oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví.

Bejrút (Aktualizováno: 8:10 17. 8. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená budova po izraelském útoku na Bejrút

Při izraelském útoku na obytnou budovu na jihu Libanonu zemřelo nejméně šest lidí (ilustrační foto) | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

Mezi oběťmi útoku je podle libanonského ministerstva zdravotnictví i jedna žena a její dvě děti. Mezi pěti zraněnými jsou dva v kritickém stavu.

Izraelská armáda uvedla, že během noci udeřila na sklad zbraní Hizballáhu v oblasti Nabatíji a také na „vojenské struktury“ islamistického libanonského hnutí v regionech Hanín a Marún ar-Rás blízko hranice mezi Libanonem a Izraelem.

Izrael může vrátit Libanon do doby kamenné, varoval ministr. Spor s Hizballáhem chce řešit diplomaticky

Číst článek

Napětí mezi Izraelem a Libanonem v posledních týdnech vzrostlo. Izraelská armáda koncem července v Bejrútu zabila významného velitele libanonského hnutí Hizballáh Fuáda Šukra.

Tato akce byla odvetou za raketový útok na Golanské výšiny okupované Izraelem, při kterém zemřelo dvanáct lidí a který Izrael přisuzuje Hizballáhu. Libanonské hnutí odmítá, že by bylo za útok zodpovědné.

Hnutí Hizballáh nyní slibuje Izraeli odvetu nejen za zabití Šukra, ale také za smrt šéfa politického křídla palestinské teroristické organizace Hamás Ismáíla Haníji, který zahynul 31. července v Íránu. Izrael se k tomuto útoku nepřihlásil, ale Teherán mu ho přičítá a slibuje odvetu.

Přeshraniční střety mezi Hizballáhem a izraelskou armádou si podle údajů agentury AFP v Libanonu vyžádaly od loňského října nejméně 570 mrtvých, většinou z řad ozbrojených členů hnutí, ale také více než 120 civilistů.

V Izraeli a na okupovaných Golanských výšinách přišlo o život 22 vojáků a 26 civilistů. Na obou stranách hranice se ze svých domovů musely evakuovat desetitisíce obyvatel.

Střety se rozhořely po vypuknutí války v Pásmu Gazy, kterou loni 7. října vyprovokoval bezprecedentní útok palestinského teroristického hnutí Hamásu na jižní Izrael, při kterém podle izraelských úřadů zahynulo na 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších 251 bylo uneseno do Gazy.

Následná izraelská ofenziva v Pásmu Gazy si vyžádala už přes 40 000 obětí na palestinské straně, rovněž většinou civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme